Place Animal Name Farm Name City Prov
Grand Champion & Reserve Grand Champion  Female
1 Bar-E-L- Erica 74A Blairwest Land & Cattle Calla Blair Drake SK
2 Remitall F Karama 2C Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
Heifer Calf – Summer Division
1 Blairswest Erica 400C Blairwest Land & Cattle Calla Blair Drake SK
2 Northline Betty Boop 313C Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
Champion & Reserve Champion Summer Heifer Calf
1 Blairswest Erica 400C Blairwest Land & Cattle Calla Blair Drake SK
2 Northline Betty Boop 313C Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
Heifer Calf – Spring Division – Group 1
1 PM Valley 222’15 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2 Crooked Creek  Dewdrop 76C Crooked Creek Angus Sharon Gabert Fort Saskatchew AB
3 DMM Rosebud 96C Renegade Farms Luke Haggart Onoway AB
Heifer Calf – Spring Division – Group 2
1 Boss Ms Vale Bar 502 Boss Cattle/Cottage Lake Brittany Papenhuyzen Stony Plain AB
2 GJP 277U MS MASTER 34C Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB
3 Lone Star Clova Pride 3C Lone Star Angus Rock Star Cat Val Townsend Sylvan Lake AB
4 GJP 128P MS MASTER 20C Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB
Champion & Reserve Champion Spring Heifer Calf
1 Boss Ms Vale Bar 502 Boss Cattle/Cottage Lake Brittany Papenhuyzen Stony Plain AB
2 GJP 277U MS MASTER 34C Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB
Heifer Calf – Intermediate Division
1 PM Rosebud 77’15 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2 DMM Blackcap Essence 50C Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
3 Boss Ms. Rosebud 510 Boss Cattle/Cottage Lake Brittany Papenhuyzen Stony Plain AB
Champion & Reserve Champ. Intermediate Heifer Calf
1 PM Rosebud 77’15 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2 DMM Blackcap Essence 50C Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
Heifer Calf – Senior Division – Group 1
1 Renegade Foolish Pride 5C Renegade Farms Luke Haggart Onoway AB
2 Lorenz Caroline 10C Lorenz Angus Richard Lorenz Red Deer County AB
3 DMM Miss Essence 26C Matlock Farms LTD Colin Haydock Lloydminster SK
Heifer Calf – Senior Division – Group 2
1 DMM Miss Essence 21C Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
2 Pedersen Undiscovered 14C Pedersen Livestock Kurt Pedersen Edgerton AB
3 Dmm gammer 13c Matlock Farms LTD Colin Haydock Lloydminster SK
Heifer Calf – Senior Division – Group 3
1 Remitall F Karama 2C Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 GREENWOOD MISS ESSENCE JJP 21C Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
3 DMM Miss Essence 5C Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
Champion & Reserve Champion Senior  Heifer Calf
1 Remitall F Karama 2C Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 GREENWOOD MISS ESSENCE JJP 21C Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
 Yearling Heifer – Junior Division – Group 1
1 Boss Miss Motive 422 Boss Cattle/Cottage Lake Brittany Papenhuyzen Stony Plain AB
2 Reich May 11B Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
3 DMM Miss Essence 99B Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
 Yearling Heifer – Junior Division – Group 2
1 PM Black Beauty 149’14 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2 Lone Star Elchies Pride 21B Lone Star Angus Rock Star Cat Val Townsend Sylvan Lake AB
3 Arda Girl Crush freeway angus Jarrett Davis Acme AB
Champion & Reserve Champion Junior Yearling Heifer
1 Boss Miss Motive 422 Boss Cattle/Cottage Lake Brittany Papenhuyzen Stony Plain AB
2 PM Black Beauty 149’14 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
 Yearling Heifer – Senior Division – Group 1
1 HF TIBBIE 254B Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
2 PM Tibbie 60’14 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
3 BROOKING LADY 4007 Pinnacle View Limousin Rob Swaan Quesnel BC
3 Remitall F Miss Queen 123B Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
 Yearling Heifer – Senior Division – Group 2
1 Remitall F Barbara Bea 17B Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 WALKERBRAE PRINCESS 1011B HARVEST ANGUS Tom Dewaal Prince George BC
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Heifer
1 Remitall F Barbara Bea 17B Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 HF TIBBIE 254B Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
Two Year Old Cow With Natural  2015 Calf at Side
1 Bar-E-L- Erica 74A Blairwest Land & Cattle Calla Blair Drake SK
2 4k Hush 145A 4K Land  Cattle Company Kelsey Knott Ardrossan AB
3 Remitall F Karama 8A Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
4 HARVEST BLACKBIRD JO JO 13A HARVEST ANGUS Tom Dewaal Prince George BC
5 Avelyn Mystic Lace 86’13 Avelyn Angus Dave Hofstra Leduc AB
Champion & Reserve Champion 2 Yr. Old With Calf
1 Bar-E-L- Erica 74A Blairwest Land & Cattle Calla Blair Drake SK
2 4k Hush 145A 4K Land  Cattle Company Kelsey Knott Ardrossan AB
Mature Cow with Natural 2015 Calf at Side
1 Southland Jewel 275T Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
 Bull Calf – Summer Division
1 Lone Star Commodity 10C Lone Star Angus Rock Star Cat Val Townsend Sylvan Lake AB
Champion & Reserve Champion Summer Bull Calf
1 Lone Star Commodity 10C Lone Star Angus Rock Star Cat Val Townsend Sylvan Lake AB
 Bull Calf – Spring Division
1 PM Triple Crown 172’15 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
Champion & Reserve Champion Spring Bull Calf
1 PM Triple Crown 172’15 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
 Bull Calf –  Intermediate Division – Group 1
1 Boss Resource 508 Boss Cattle/Cottage Lake Brittany Papenhuyzen Stony Plain AB
2 PM Aviator 91’15 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
3 DMM Pistol Pete 77C Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
4 Family Ties Upwards 100C Family Ties Angus Samantha Roscoe Marwayne AB
 Bull Calf –  Intermediate Division – Group 2
1 Remitall F Crossfire 102C Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 DWAJO REALLY WINDY 60C DWAJO ANGUS Dwayne Emery Camp Creek AB
3 PM Jack Daniels 24’15 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
4 Avelyn Apollo Creed 94’15 Avelyn Angus Dave Hofstra Leduc AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Bull Calf
1 Remitall F Crossfire 102C Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 DWAJO REALLY WINDY 60C DWAJO ANGUS Dwayne Emery Camp Creek AB
 Bull Calf – Senior Division – Group 1
1 GREENWOOD CRANK jjp 27c Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
2 Lorenz Unanimous 17C Lorenz Angus Richard Lorenz Red Deer County AB
3 JUSTAMERE SAILOR JERRY 815C JUSTAMERE FARMS Jon  Shelly Fox Lloydminster SK
 Bull Calf – Senior Division – Group 2
1 GREENWOOD COLOSSAL Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
2 GREENWOOD CONCRETE JJP 26C Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
3 DMM Shine 15C Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
Champion & Reserve Champion Senior Bull Calf
1 GREENWOOD CRANK jjp 27c Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
2 GREENWOOD COLOSSAL Greenwood Limousin  Angus Scott Payne Lloydminster SK
 Yearling Bull – Junior Division
1 ISLA BANK MONTEZUMA 4103 Isla Bank Angus Farm Iain Stables Delisle SK
2 Northline Papa Midnite Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
Champion & Reserve Champion Junior Yearling Bull
1 ISLA BANK MONTEZUMA 4103 Isla Bank Angus Farm Iain Stables Delisle SK
2 Northline Papa Midnite Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
 Yearling Bull – Senior Division
1 Remitall F Boycott 71B Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 Avelyn High Cal 472’14 Avelyn Angus Dave Hofstra Leduc AB
3 OAV MOTOWN 11B Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Bull
1 Remitall F Boycott 71B Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 Avelyn High Cal 472’14 Avelyn Angus Dave Hofstra Leduc AB
Two Year Old Bull – Group 1
1 May-Way Breakout 1310 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2 Bar-E-L Muchmore 155A Pedersen Livestock Kurt Pedersen Edgerton AB
3 Justamere 1422 Cash In 461A JUSTAMERE FARMS Jon  Shelly Fox Lloydminster SK
Two Year Old Bull – Group 2
1 DMM Brick 48A Miller Wilson Angus Lee/Dawn Wilson Bashaw AB
2 DTA ATMOSPHERE 181A Arntzen Angus Dean  Merlin Arntzen Sedgewick AB
Champion & Reserve Two Year Old Bull
1 May-Way Breakout 1310 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2 Bar-E-L Muchmore 155A Pedersen Livestock Kurt Pedersen Edgerton AB
Breeder’s Herd (4 head, both sexes, same breeder)
1 Remitall Farms Richard Latimer Olds AB