Place Animal Name Farm Name Name City Prov
Grand Champion & Reserve Grand Champion Female
1 SC Mich Rose 30X Serhienko Cattle Co Dennis Serhienko Maymont SK
2 Diamond T Bardolia 1441 Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion Bull
1 Northline Cool Cat 76B Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
2 BOSS LAKE BRILLIANCE 615 Boss Lake Genetics Brittany Boss Stony Plain AB
2016 Heifer Calf – Spring Division(Mar 1 – Apr 15) – Group 1
1 TOWAW DUCHESS 412D Towaw Cattle Company Kirk Wildman Sangudo AB
2 PM Emblynette 252’16 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
3 Lone Star Cliva Pride 20D Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2016 Heifer Calf – Spring Division(Mar 1 – Apr 15) – Group 2
1 GREENWOOD LUCY JJP 7D Greenwood Limousin Angus Jackie Payne Lloydminster SK
2 ARDA Yvonne Bess 177D ARDA Farms Jarrett Davis Acme AB
3 DTA Pride 29D Arntzen Angus Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
Champion & Reserve Champion Spring Heifer Calf
1 GREENWOOD LUCY JJP 7D Greenwood Limousin Angus Jackie Payne Lloydminster SK
2 TOWAW DUCHESS 412D Towaw Cattle Company Kirk Wildman Sangudo AB
2016 Heifer Calf – Intermediate Div.(Feb 1-Feb 28) – Group 1
1 BOSS LAKE MISS QUEENIE 637 Boss Lake Genetics Brittany Boss Stony Plain AB
2 Lone Star Blacklady 12D Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
3 PM Polly 94’16 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2016 Heifer Calf – Intermediate Div.(Feb 1-Feb 28) – Group 2
1 PM Princess 61’16 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2 DMM Blackcap Essence 49D Geis Angus Farm Ltd Robert Geis Barrhead AB
3 WILBAR RUBY 62D Wilbar Cattle Co. tracey Willms Dundurn SK
2016 Heifer Calf – Intermediate Div.(Feb 1-Feb 28)
1 GREENWOOD BEAUTY JJP 27D Greenwood Limousin Angus Jackie Payne Lloydminster SK
2 PM Echo 8’16 Poplar Meadow Angus Tanya Belshan Houston, BC
3 DMM Miss Essence 41D Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw AB
Champion & Reserve Champ. Intermediate Heifer Calf
1 GREENWOOD BEAUTY JJP 27D Greenwood Limousin Angus Jackie Payne Lloydminster SK
2 BOSS LAKE MISS QUEENIE 637 Boss Lake Genetics Brittany Boss Stony Plain AB
2016 Heifer Calf – Senior Division(Jan 1- Jan 31) – Group 1
1 DMM Miss Essence 31D Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw AB
2 BAR 4A LADY LYN 47D Bar 4A Cattle company Thomas Lofthouse Laglace AB
3 Remitall F Karama 142D Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2016 Heifer Calf – Senior Division(Jan 1- Jan 31) – Group 2
1 GREENWOOD ENVIOUS BLACKBIRD Greenwood Limousin Angus Jackie Payne Lloydminster SK
2 Pedersen Andee 327D Pedersen Livestock Kurt Pedersen Edgerton AB
3 Pedersen Belle 317D Pedersen Livestock Kurt Pedersen Edgerton AB
2016 Heifer Calf – Senior Division(Jan 1- Jan 31) – Group 3
1 GREENWOOD BEAUTY JJP 23D Greenwood Limousin Angus Jackie Payne Lloydminster SK
2 Pedersen Quantum 301D Pedersen Livestock Kurt Pedersen Edgerton AB
3 DMM Miss Essence 1D Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw AB
Champion & Reserve Champion Senior Heifer Calf
1 GREENWOOD ENVIOUS BLACKBIRD Greenwood Limousin Angus Jackie Payne Lloydminster SK
2 GREENWOOD BEAUTY JJP 23D Greenwood Limousin Angus Jackie Payne Lloydminster SK
2015 Yearling Heifer – Junior Div.(Mar 1- Dec 31)
1 Lone Star Atalanta 22C Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2 HARVEST BELLE 64C HARVEST ANGUS Tom Dewaal Prince George BC
3 GJP 269U MS THOR 40C Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB
Champion & Reserve Champion Junior Yearling Heifer
1 Lone Star Atalanta 22C Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2 HARVEST BELLE 64C HARVEST ANGUS Tom Dewaal Prince George BC
2015 Yearling Heifer – Senior Div.(Jan 1-Feb 28) – Group 1
1 WILBAR JENNIFER 728C Wilbar Cattle Co. tracey Willms Dundurn SK
2 BAR-E-L DUCHESS 6C TNF Red Angus Leonard Tufty Sturgeon County AB
3 PM Tibbie 75’15 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2015 Yearling Heifer – Senior Div.(Jan 1-Feb 28) – Group 2
1 Remitall F Tibbie 51C Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 Diamond T Bardolier Lass 1520 Compass Ranch Jay Sibbald Cochrane AB
3 DMM BLACKCAP ESSENCE 16C Dixon Farms Robert Dixon Vermilion AB
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Heifer
1 Remitall F Tibbie 51C Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 Diamond T Bardolier Lass 1520 Compass Ranch Jay Sibbald Cochrane AB
2 Year Old Cow born 2014 With 2016 Calf At Side – Group 1
1 Diamond T Bardolia 1441 Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
2 Royal S Pride 42B Twisted Sisters Livestock Meghan Kimmel-hoffman Effingham KS
2 Year Old Cow born 2014 With 2016 Calf At Side – Group 2
1 PM Princene 45’14 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2 Remitall F Ellegra 115B Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
Champion & Reserve Champion 2 Yr. Old With Calf
1 Diamond T Bardolia 1441 Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
2 PM Princene 45’14 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
Mature Cow Born Prior 2014 with 2016 Calf At Side – Group 1
1 DMM Blackird 105A Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw AB
2 Remitall F Karama 8A Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
3 HARVEST BLACKBIRD JO JO 13A HARVEST ANGUS Tom Dewaal Prince George BC
Mature Cow Born Prior 2014 with 2016 Calf At Side – Group 2
1 SC Mich Rose 30X Serhienko Cattle Co Dennis Serhienko Maymont SK
2 Dwajo Jestress 38Z Matlock Farms Colin Haydock Lloydminster SK
3 CROOKED CREEK BLKBIRD 124Y CROOKED CREEK ANGUS Sharon Gabert Fort Sask AB
Champion & Reserve Mature Cow with Natural Calf
2 DMM Blackird 105A Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw AB
1 SC Mich Rose 30X Serhienko Cattle Co Dennis Serhienko Maymont SK
2016 Bull Calf – Spring Division(Mar 1 to Apr 15)
1 Northline Brinks 33D Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
Champion & Reserve Champion Spring Bull Calf
1 Northline Brinks 33D Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
2016 Bull Calf – Intermediate Div(Feb 1 – Feb 28) – Group 1
1 ARDA Cash Flow 63D ARDA Farms Jarrett Davis Acme AB
2 PM Believe It 121’16 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
3 PM Breakout 110’16 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
2016 Bull Calf – Intermediate Div(Feb 1 – Feb 28) – Group 2
1 BOSS LAKE BRILLIANCE 615 Boss Lake Genetics Brittany Boss Stony Plain AB
2 PM Top Gun 82’16 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
3 Diamond T Rage 1639 – GR 9A Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Bull Calf
1 BOSS LAKE BRILLIANCE 615 Boss Lake Genetics Brittany Boss Stony Plain AB
2 ARDA Cash Flow 63D ARDA Farms Jarrett Davis Acme AB
2016 Bull Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 1
1 Lorenz Creed 8D Lorenz Angus Richard Lorenz Red Deer County AB
2 PM Fire Away 4’16 Poplar Meadows Angus Tanya Belsham Houston BC
3 Lone Star Direct Deposit 3D Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2016 Bull Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 2
1 Remitall F Decisive 35D Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2 BCC Judgement 20D Brandl Cattle Co. Byron Brandl Jarvie AB
3 JL Source 320D Pedersen Livestock Kurt Pedersen Edgerton AB
2016 Bull Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 3
1 Justamere 40 M.A.G.A. 105D Justamere Farms Jon Fox Lloydminster SK
2 Pedersen Divided 314D Pedersen Livestock Edgerton AB
3 BCC Impact 5D Brandl Cattle Co. Byron Brandl Jarvie AB
Champion & Reserve Champion Senior Bull Calf
1 Justamere 40 M.A.G.A. 105D Justamere Farms Jon Fox Lloydminster SK
2 Remitall F Decisive 35D Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
2015 Yearling Bull – Senior Div (Jan 1- Feb 28) – Group 1
1 Justamere South Dakota 833C Justamere Farms Jon Fox Lloydminster SK
2 Young Dale Carbello 33C Geis Angus Farm Ltd Robert Geis Barrhead AB
3 DTA INTIMIDATOR 17C Arntzen Angus Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
2015 Yearling Bull – Senior Div (Jan 1- Feb 28) – Group 2
1 Lorenz Unanimous 17C Lorenz Angus Richard Lorenz Red Deer County AB
2 HARVEST ADMIRAL 8C HARVEST ANGUS Tom Dewaal Prince George BC
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Bull
1 Lorenz Unanimous 17C Lorenz Angus Richard Lorenz Red Deer County AB
2 Year Old Bull Born 2014 – Group 1
1 Northline Cool Cat 76B Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
2 Year Old Bull Born 2014 – Group 2
1 OAV MOTOWN 11B Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB
2 Remitall F Boycott 71B Remitall Farms Richard Latimer Olds AB
3 WILBAR CONTENDER 531B Wilbar Cattle Co. tracey Willms Dundurn SK
Champion & Reserve Two Year Old Bull
1 Northline Cool Cat 76B Northline Angus Howard Schneider Ardrossan AB
2 OAV MOTOWN 11B Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB