Place Animal Name Farm Name Contact City Prov
Grand Champion & Reserve Grand Champion Female
1 CARE’s Miss Pld Zelia 3Z CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
2 CARE’s Miss Pld Alegria 6A CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
Grand Champion & Reserve Champion Bull
1 Swiss Tradition Zorro 7Z Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
2 Swiss Tradition Baron Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
Yearling Heifer
1 CARE’s Miss Pld Alegria 6A CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
2 Little Creek Analise 2A Little Creek Farms David Kamelchuk Ellscott AB
3 YY Wanda 317A Future Farms Allan Marshall Red Deer County AB
4 Swiss Tradition Countess 5A Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
5 Swiss Tradition Sassy 1A Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
6 WSS PETULA 17A Reed Rigney Westlock AB
7 Alberta Plaid Dancey 23A(red) Netherbrook Galloway James Monteith Edam SK
Junior Champion & Reserve Junior Champion Female
1 CARE’s Miss Pld Alegria 6A CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
2 Little Creek Analise 2A Little Creek Farms David Kamelchuk Ellscott AB
Two Year Old Heifer With Calf at Side
1 CARE’s Miss Pld Zelia 3Z CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
2 R WAY BANGLES 9Z TRI-R-WAY LIVESTOCK Brian Robertson Red Deer County AB
Mature Cow With Calf at Side
1 CARE’s Miss Yaffa 6Y CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
2 Swiss Tradition Donalda 22U Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
Senior Champion & Reserve Senior Champion Female
1 CARE’s Miss Pld Zelia 3Z CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
2 R WAY BANGLES 9Z TRI-R-WAY LIVESTOCK Brian Robertson Red Deer County AB
Heifer Calf – Group 1
1 WSS PETULA 40B Reed Rigney Westlock AB
2 WSS BUTTERFLY 105B Reed Rigney Westlock AB
3 Big Deal Black Velvet (blk) Netherbrook Galloway James Monteith Edam SK
4 Little Creek Bazinga 80B Little Creek Farms David Kamelchuk Ellscott AB
Heifer Calf – Group 2
1 YY MARIKA 405B TRI-R-WAY LIVESTOCK Brian Robertson Red Deer County AB
2 CARE’s Miss Pld Blackbird 5B CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
3 Swiss Tradition Bindi Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
4 Swiss Tradition Gypsy Girl 4B Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
5 Little Creek Buttertart 101B Little Creek Farms David Kamelchuk Ellscott AB
6 Swiss Tradition Robina 8B Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
Champion & Reserve Champion Heifer Calf
1 YY MARIKA 405B TRI-R-WAY LIVESTOCK Brian Robertson Red Deer County AB
2 CARE’s Miss Pld Blackbird 5B CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
Bull Calf
1 Swiss Tradition Baron Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
2 Swiss Tradition Beau Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
3 Crystal Bandit 25B Little Creek Farms David Kamelchuk Ellscott AB
4 SFE Mr Pld Brutus 10B CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
5 CARE’s Mr Pld Blackjack 20B CARE Farms Carol Eigner Thorhild AB
6 WSS BARRAGE 51B Reed Rigney Westlock AB
Champion & Reserve Champion Bull Calf
1 Swiss Tradition Baron Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
2 Swiss Tradition Beau Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
Two Year Old Bull
1 Swiss Tradition Zorro 7Z Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
Senior Champion & Reserve Champion Bull
1 Swiss Tradition Zorro 7Z Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
Breeder’s Herd
1 Swiss Tradition Braunvieh Ian/Verena Peden Leduc AB
2 Reed Rigney Westlock AB
Premier Breeder
Care Farms – Russ & Carol Eigner
Premier Exhibitor
Swiss Tradition Braunvien – Ian & Verena Peden