Place Animal Name Farm Name Name City Prov
Grand Champion & Reserve Grand Champion Female
1 LFE BS VIOLET 641A Mader Ranches Jill Mader Carstairs AB
2 Outlaw Prima Donna 1B Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion Bull
1 Harvie Red Summit 54 Harvie Ranching Cole Harvie Olds AB
2 Harvie JDF Splash 108B Harvie Crest Cattle Company Scott Harvie Olds AB
2016 Percentage Heifer Calf – Group 1
1 PF Dirty Deeds RLP 14D Pieschel farms Rae Erickson Airdrie AB
2 GMC Dixieland Delight 61D Gilchrist Farms Ryan Gilchrist Bluffton AB
3 Foxy Levi Martin Stettler AB
4 GMC Daytona 51D Gilchrist Farms Ryan Gilchrist Bluffton AB
2016 Percentage Heifer Calf – Group 2
1 HarvieCrest pRIDE 194D Harvie Crest Cattle Company Scott Harvie Olds AB
2 Rock Star Diva Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
3 HHF DANDI 9D JK Fraser Cattle Brandon Fraser Cochrane AB
4 CMS Rosebud 604D Czech-mate Livestock Jim Smith Carstairs AB
Champion & Reserve Percentage Heifer Calf
1 HarvieCrest pRIDE 194D Harvie Crest Cattle Company Scott Harvie Olds AB
2 Rock Star Diva Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2015 Percentage Yearling Heifer
1 RCC Miss Supernova Miller Show Cattle Chase Miller Cremona AB
2 NEW TREND SPARKLE 4C New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB
3 Daines Miss Sizzling 43C DainesCattleONeill Livestock Kyle Oneill Red Deer County AB
Champion & Reserve Percentage Yearling Female
1 RCC Miss Supernova Miller Show Cattle Chase Miller Cremona AB
2 NEW TREND SPARKLE 4C New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB
Grand Champion & Reserve Percentage Female
1 RCC Miss Supernova Miller Show Cattle Chase Miller Cremona AB
2 NEW TREND SPARKLE 4C New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB
2016 Heifer Calf – Group 1
1 NEW TREND I’M A TEN 10D New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB
2 LEAH Moonglow Tierra Sol Kayla Jones Olds AB
3 BLI Lady Riddler 644D SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill AB
4 BOSS LAKE MISS ELLE 638D Boss Lake Genetics Brittany Boss Stony Plain AB
5 Tech Dakota Diamond Nine Shorthorns Jakob Meinczinger Alsike AB
6 Outlaw Ms Miley 40D Outlaw Cattle Company Brad Dundas Hussar AB
2016 Heifer Calf – Group 2
1 Snider’s Cipher 12D Rafter 4t Farms Denton Tatarin Hairy Hill AB
2 FLYF Torrid Affair 614D Flying F Ranch Mike Fellner Weyburn SK
3 Outlaw Ms Breaker Be Trippin Outlaw Cattle Company Brad Dundas Hussar AB
4 Rock Star Latisha 1608D Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
5 BLI Dolly 616D SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill AB
6 LNS Dancing Boots 77D Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe AB
2016 Heifer Calf – Group 3
1 Ultra Miss Lace 37D Ultra Livestock Tim Chalack Carstairs AB
2 YR Gypsy Queen 625D Yellow Rose Cattle Co Bobbi Hosegood Falun AB
3 DUNK Atella 86D Pearson Farms Duncan Pearson Calmar AB
4 SLY ELLES POWER&ELEGANCE Double R Farms Stacy Romanyk Edmonton AB
5 RJY POCAHONTIS 47D High Country Cattle Services Deanne Young Breton AB
6 YR Firecracker 621D Yellow Rose Cattle Co Bobbi Hosegood Falun AB
7 North Hill Flip-Flop 62D North Hill Simmentals Dallas Schram Bruderheim AB
2016 Heifer Calf – Group 4
1 RF CHEYENNE 642D Rancier Farms Garth/Angela Rancier Killam AB
2 NEW TREND SANGRIA 5D New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB
3 CMS/JR Lil Miss Sunshine Czech-mate Livestock Jim Smith Carstairs AB
4 MMWK Vienna 14D Willow Creek Simmentals Colby Klassen Crooked Creek AB
5 Outlaw Ms Black Cherry 28D Outlaw Cattle Company Brad Dundas Hussar AB
6 Sun Star So Seductive 14D Sun Star Simmentals Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
2016 Heifer Calf – Group 5
1 CMS Zaila 629D Czech-mate Livestock Jim Smith Carstairs AB
2 Sun Star Retro 3D Sun Star Simmentals Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
3 RJY SIGNATURE DIAMOND 40D KC Farms Kale Chessor Lacombe AB
4 SKV Dressed In Gold 27D Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe AB
5 North Hill Best of the Deck47D North Hill Simmentals Dallas Schram Bruderheim AB
6 WHS Lady Monique 115D Hannah Simmentals Wade Hannah Didsbury AB
2016 Heifer Calf Group 6
1 Mader Happy HOUR 44D Mader Ranches Jill Mader Carstairs AB
2 MRC MISS TOOTS 673D MR Cattle Co Mike Chambers Wimborne AB
3 RF CERTAINLY FLIRTIN 632D Rancier Farms Garth/Angela Rancier Killam AB
4 MMP Queen B 5D Pearson Farms Duncan Pearson Calmar AB
5 HPR Looks Good On You 605D Hampton Simmentals Jodi Hampton Falun AB
2016 Heifer Calf – Group 7
1 RF CERTAINLY FLIRTIN 620D Rancier Farms Garth/Angela Rancier Killam AB
2 SKV Danika 6D Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe AB
3 LBCC Drama Queen 607D Lake Bottom Cattle Co. Dacie Przekop Smoky Lake AB
4 Ultra Miss Tess 8D Ultra Livestock Tim Chalack Carstairs AB
5 CMS Panama 605D Czech-mate Livestock Jim Smith Carstairs AB
6 WHS Diva 91D Hannah Simmentals Wade Hannah Didsbury AB
7 Ultra Miss Tess 11D Ultra Livestock Tim Chalack Carstairs AB
2016 Heifer Calf – Group 8
1 Mader All Day All Night 6D Mader Ranches Jill Mader Carstairs AB
2 RF DEBUT 604D Rancier Farms Garth/Angela Rancier Killam AB
3 NEW TREND DANDY 1D New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB
4 Ty-D’s Duck & Cover 2D Ty-D Livestock Ty Draves Streamstown AB
5 RJY Dazzle N Passion 7D High Country Cattle Services Deanne Young Breton AB
6 GRA-TAN MS XPLORE 21D GRA-TAN FARMS Grant Chittick Mayerthorpe AB
Champion & Reserve Champion Junior Heifer Calf
1 RF CHEYENNE 642D Rancier Farms Garth/Angela Rancier Killam AB
2 Snider’s Cipher 12D Rafter 4t Farms Denton Tatarin Hairy Hill AB
Champion & Reserve Champion Senior Heifer Calf
1 Mader Happy HOUR 44D Mader Ranches Jill Mader Carstairs AB
1 RF CERTAINLY FLIRTIN 620D Rancier Farms Garth/Angela Rancier Killam AB
Yearling Heifer – Group 1
1 Ultra 680 Charm 35C Ultra Livestock Tim Chalack Carstairs AB
2 WHS Chantilly Lace 86C Hannah Simmentals Wade Hannah Didsbury AB
3 Ultra Miss Reload 32C Ultra Livestock Tim Chalack Carstairs AB
4 Mar Mac Gypsy Soul 126C North Hill Simmentals Dallas Schram Bruderheim AB
5 Crossroad Farms Cantrell 124C Rafter 4t Farms Denton Tatarin Hairy Hill AB
Yearling Heifer – Group 2
1 NEW TREND KARIZMA 5C New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB
2 DRAKE PRADA 1C Elle Ranches Elle Groeneveld Kathyrn AB
3 WHS Camille 83C Hannah Simmentals Wade Hannah Didsbury AB
4 Sun Star Lexy 8C Sun Star Simmentals Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
Yearling Heifer – Group 3
1 LRX BLK RUBY 9C “Earl” Southpaw Cattle Company Shallaine Daley Carstairs AB
2 TLSS Frosty Flirt 4C Trendsetter Livestock Ryan Cook Big Valley AB
3 TLSS C ME Flirt 1C Trendsetter Livestock Ryan Cook Big Valley AB
4 LEAH Black Escape 6C Tierra Sol Kayla Jones Olds AB
5 YRJR Blk Daisy 502C JR Cattle Jr Good Falun AB
Junior Champion & Reserve Yearling Champion
1 NEW TREND KARIZMA 5C New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB
2 LRX BLK RUBY 9C “Earl” Southpaw Cattle Company Shallaine Daley Carstairs AB
Two Year Old Heifer with 2016 Calf at Foot
1 Outlaw Prima Donna 1B Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2 Snider’s Charmed SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill AB
3 FLYF MS 14X Currency 414B Flying F Ranch Mike Fellner Weyburn SK
Mature Cow with 2016 Born Calf at Foot
1 LFE BS VIOLET 641A Mader Ranches Jill Mader Carstairs AB
2 mar mac missy 63y Swan lake Farms ltd Greg Goudy Stoughton SK
Senior Champion & Reserve Senior Champion Female
1 LFE BS VIOLET 641A Mader Ranches Jill Mader Carstairs AB
2 Outlaw Prima Donna 1B Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2016 Bull Calf – Group 1
1 BGS/BM Captain Scream 63D Black Gold Simmental Randy Noble Lloydminster SK
2 Sun Star Dillinger 29D Sun Star Simmentals Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
3 Sun Star Dangerous Affair 35D Sun Star Simmentals Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
4 LRE MR. Darkstar LRE Lisa Reich Tomahawk AB
2016 Bull Calf – Group 2
1 swan lake red circuit 28d Swan lake Farms ltd Greg Goudy Stoughton SK
2 SKV Defiance 47D Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe AB
3 Ty-D’s Sour Jack 9D Ty-D Livestock Ty Draves Streamstown AB
4 Sun Star Destroyer 5D Sun Star Simmentals Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
2016 Bull Calf – Group 3
1 MMWK Ambassador 89D Willow Creek Simmentals Colby Klassen Crooked Creek AB
2 MRC LOTTO MAX 9D MR Cattle Co Mike Chambers Wimborne AB
3 RJY Red Valor 39D High Country Cattle Services Deanne Young Breton AB
4 Duramax 1D IH Simmentals Ian Haltiner Cherhill AB
5 RJY Duramax 20D High Country Cattle Services Deanne Young Breton AB
2016 Bull Calf – Group 4
1 RJY Shock N Awe 5D High Country Cattle Services Deanne Young Breton AB
2 MRC RED ALERT 261D MR Cattle Co Mike Chambers Wimborne AB
3 HPR Crushin It 137D Hampton Simmentals Jodi Hampton Falun AB
4 Alliance Black Ignition Alliance Simmental Farms Mike Mccart North Gower ON
Bull Calf Champion & Reserve Bull Calf Champion
1 MMWK Ambassador 89D Willow Creek Simmentals Colby Klassen Crooked Creek AB
2 RJY Shock N Awe 5D High Country Cattle Services Deanne Young Breton AB
2015 Yearling Bull
1 Rock Star Capone 5C Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2 MMP Birdman 31C Pearson Farms Duncan Pearson Calmar AB
3 RJY Casino 11C High Country Cattle Services Deanne Young Breton AB
4 SKV Carbon 14 31C Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe AB
Champion & Reserve Champ Yearling Bull
1 Rock Star Capone 5C Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
2 MMP Birdman 31C Pearson Farms Duncan Pearson Calmar AB
Two Year Old Bull Born 2014
1 Harvie JDF Splash 108B Harvie Crest Cattle Company Scott Harvie Olds AB
2 MJ Telluride 18B Yellow Rose Cattle Co Bobbi Hosegood Falun AB
3 Wheatland Final Affair 4104B Flying F Ranch Mike Fellner Weyburn SK
Two Year Old Bull Born 2014
1 Harvie Red Summit 54 Harvie Ranching Cole Harvie Olds AB
2 Rock Star Brickbreaker 2B Lone Star Angus Rock Star Val Townsend Sylvan Lake AB
3 LFE Provider 344B Sun Star Simmentals Dean/Merlin Arntzen Sedgewick AB
Senior Champion & Reserve Senior Champion Bull
1 Harvie Red Summit 54 Harvie Ranching Cole Harvie Olds AB
Get Of Sire
MR Cattle Co Mike Chambers Wimborne AB
Produce Of Dam
New Trend Cattle Co. Tim/Derri Massey Strathmore AB