Place Animal Name Farm Name Contact City/Prov
Heifer Calf Summer Division – Born Apr 16, 2021 to Dec 31, 2021
1 DMM LADY 105J Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
Champion & Reserve Champion Summer Heifer Calf
1 DMM LADY 105J Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
Heifer Calf Spring Division – Born Mar 1, 2021 – Apr 15, 2021 – Group 1
1 RLF Miss Essence 7J Renegade farms Luke Haggart Onoway, AB
2 SLC Queen Mother 40J Severtson Land and Cattle Scott Severtson Red Deer County, AB
3 Crooked Creek Jestress 43J Crooked Creek Angus Ranch Marlin R/Linda Sharon Fort Saskatchewan, AB
4 Trafiak Significant 8J Trafiak Ranch Dallas Trafiak Rimbey, AB
5 Weeks Jasmine 2J Weeks Angus Jennifer Weeks Redwater, AB
Heifer Calf Spring Division – Born Mar 1, 2021 – Apr 15, 2021 – Group 2
1 Riverside Ina 18J RIVERSIDE ANGUS Tanya Stigings Red Deer County, AB
2 WILBAR SUSIE 82J WILBAR CATTLE Brian & Tracey Willms Dundurn, SK
3 Crooked Creek Dewdrop 35j Crooked Creek Angus Ranch Marlin R/Linda Sharon Fort Saskatchewan, AB
4 Rustic Lily Blkcap Missie 8J Rustic Lily Angus Emma Van Loon Tiger Lily, AB
5 TRAFIAK MISS ROSEBUD 6J Trafiak Ranch Dallas Trafiak Rimbey, AB
Champion & Reserve Champion Spring Heifer Calf
1 RLF Miss Essence 7J Renegade farms Luke Haggart Onoway, AB
2 Riverside Ina 18J RIVERSIDE ANGUS Tanya Stigings Red Deer County, AB
Heifer Calf Intermediate Division – Born Feb 1, 2021 – Feb 28, 2021 – Group 1
1 BLAIRSWEST ERICA 77J BLAIRSWEST LAND & CATTLE LTD. Calla Blair Drake, SK
2 FISK FAY 101 Fisk Cattle Co. Jennifer Fisk Hafford, SK
3 Riverside Izzy84J RIVERSIDE ANGUS Tanya Stigings Red Deer County, AB
4 BLJ COUNTESS 36J BMB Brewin Angus Janessa Brewin Taber, AB
5 Trafiak Proven Queen 7J Trafiak Ranch Dallas Trafiak Rimbey, AB
Heifer Calf Intermediate Division – Born Feb 1, 2021 – Feb 28, 2021 – Group 2
1 DMM LADY BLACKBIRD 69J Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 DWAJO JES ERICA 70J Dwajo Angus Dwayne emery Camp Creek, AB
3 Rustic Lily Rose 2J Rustic Lily Angus Emma Van Loon Tiger Lily, AB
4 Riverside Blossom 10J RIVERSIDE ANGUS Tanya Stigings Red Deer County, AB
5 Rustic Lily Miss Quality 1J Rustic Lily Angus Emma Van Loon Tiger Lily, AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Heifer Calf
1 BLAIRSWEST ERICA 77J BLAIRSWEST LAND & CATTLE LTD. Calla Blair Drake, SK
2 DMM LADY BLACKBIRD 69J Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
Heifer Calf Senior Division – Born Jan 1 – Jan 31, 2021 – Group 1
1 ARDA BEAUTY 41J ARDA FARMS Jarrett Davis Acme, AB
2 AVELYN PRIDE 707’21 AVELYN ANGUS Dave Hofstra Leduc County, AB
3 Wilbar Emulota 20J WILBAR CATTLE Brian & Tracey Willms Dundurn, SK
4 OAV Lady Judge Judy 24J Lakeland College Lakeland College Vermilion, AB
5 Boss Lake Ms Wedny 117J Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
6 CARPS BLKBIRD’S JASMINE 180J Carpathian Land & Livestock Ethan Yaremko St. Paul, AB
Heifer Calf Senior Division – Born Jan 1 – Jan 31, 2021 – Group 2
1 Miss Rusylvia President 18J Rusylvia Cattle Co Ken Pashulka Derwent, AB
2 OAV Olivia Jane 6J Lakeland College Lakeland College Vermilion, AB
3 DTA Baranda 2J Sun Star Simmentals/Arntzen Angus Dean Arntzen Sedgewick, AB
4 CARPS FAVORITE JELLYBEAN 160J Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
5 Family Ties Rachel 15J Family Ties Angus Samantha Roscoe Marwayne, AB
6 AVELYN MS. PRIDE 772’21 AVELYN ANGUS Dave Hofstra Leduc County, AB
7 Crooked Creek Lady Bate 5J Crooked Creek Angus Ranch Marlin R/Linda Sharon Fort Saskatchewan, AB
Heifer Calf Senior Division – Born Jan 1 – Jan 31, 2021 – Group 3
1 Greenwood Lucy JJP 11J Greenwood Cattle Jackie Payne Lloydminster, SK
2 DMM MISS ESSENCE 7J Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
3 MJT 28E Lucky 403J MJT Cattle Company Matthew Trefiak Edgerton, AB
4 MJT 813F Madame Pride 405J MJT Cattle Company Matthew Trefiak Edgerton, AB
5 Family Ties Dark Duchess Family Ties Angus Samantha Roscoe Marwayne, AB
6 DWAJO ZARA 2J Dwajo Angus Dwayne emery Camp Creek, AB
7 HIGH HOPE 2F BRIDE 2J Robertson West Livestock Brian Robertson Caroline, AB
Champion & Reserve Champion Senior Heifer Calf
1 Greenwood Lucy JJP 11J Greenwood Cattle Jackie Payne Lloydminster, SK
2 ARDA BEAUTY 41J ARDA FARMS Jarrett Davis Acme, AB
Yearling Heifer Junior Division – Born Mar 1, 2020 – Dec 31, 2020
1 Merit Jilt 131H Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
2 Weeks Hermione 21H Weeks Angus Jennifer Weeks Redwater, AB
3 Weeks Hola 17H Weeks Angus Jennifer Weeks Redwater, AB
Champion & Reserve Champion Junior Yearling Heifer
1 Merit Jilt 131H Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
2 Weeks Hermione 21H Weeks Angus Jennifer Weeks Redwater, AB
Yearling Heifer Intermediate Division – Born Feb 1, 2020 – Feb 28, 2020
1 MERIT FLORA 14H Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
2 BCC Indigo115H Brandl Cattle Co. Gwen & Byron Brandl Jarvie, AB
3 JACE Black Lady 50H Jace Cattle Company Jason Muhlbach Botha, AB
4 Towaw Primavera 406H Towaw Cattle Company Reese Wildman Sangudo, AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Yearling Heifer
1 MERIT FLORA 14H Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, Sk
2 BCC Indigo115H Brandl Cattle Co. Gwen & Byron Brandl Jarvie, AB
Yearling Heifer Senior Division – Born Jan 1 , 2020 – Jan 31, 2020
1 DMM MISS ESSENCE 60H Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 J SQUARE S ELLEN 18H Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
3 Boss Lake RLF Cassie 023H Renegade farms Luke Haggart Onoway, AB
4 BCC Black Velvet 50H Brandl Cattle Co. Gwen & Byron Brandl Jarvie, AB
5 ARDA COUNTESS 1H ARDA FARMS Jarrett Davis Acme, AB
6 Pedersen Undiscovered 19H Niels Van Loon Niels Van Loon Tiger Lily, AB
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Heifer
1 DMM MISS ESSENCE 60H Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 J SQUARE S ELLEN 18H Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
Two-Year-Old Cow – Born 2019 with her own 2021 calf
1 CARPS MISS GOSSIP 841G Carpathian Land & Livestock Ethan Yaremko St. Paul, AB
Champion & Reserve Champion Two-Year- Old Cow
1 CARPS MISS GOSSIP 841G Carpathian Land & Livestock Ethan Yaremko St. Paul, AB
Mature Cow – Born prior 2019 with her own 2021 calf
1 Greenwood Envious Blackbird 58 Greenwood Cattle Jackie Payne Lloydminster, SK
2 MERIT SOCIALITE 8196F Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
3 BAR-E-L BRIDE 28C BAR-E-L Angus Dave Longshore Stettler, AB
4 ARDA BEAUTY 73D ARDA FARMS Jarrett Davis Acme, AB
Champion & Reserve Champion Mature Cow
1 Greenwood Envious Blackbird 58 Greenwood Cattle Jackie Payne Lloydminster, SK
2 MERIT SOCIALITE 8196F Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
Grand Champion & Reserve Grand Champion Female
1 Greenwood Envious Blackbird 58 Greenwood Cattle Jackie Payne Lloydminster, SK
2 MERIT SOCIALITE 8196F Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
Bull Calf Spring Division – Born Mar 1, 2021 – Apr 15, 2021
1 DWAJO HOSTILE 110J Dwajo Angus Dwayne emery Camp Creek, AB
Champion & Reserve Champion Spring Bull Calf
1 DWAJO HOSTILE 110J Dwajo Angus Dwayne emery Camp Creek, AB
Bull Calf Intermediate Division – Born Feb 1, 2021 – Feb 28, 2021
1 DMM TRUE NORTH 62J Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 Boss Lake The Kraken 119J Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
3 CARPS JESSE JAMES 841J Carpathian Land & Livestock Ethan Yaremko St. Paul, AB
4 DWAJO COALITION 75J Dwajo Angus Dwayne emery Camp Creek, AB
5 BLJ JUBE JUBE 3J BMB Brewin Angus Janessa Brewin Taber, AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Bull Calf
1 DMM TRUE NORTH 62J Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 Boss Lake The Kraken 119J Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
Bull Calf Senior Division – Born Jan 1  – Jan 31, 2021 – Group 1
1 AVELYN BIG JOHNSON 72’21 AVELYN ANGUS Dave Hofstra Leduc County, AB
2 ARC Max 2J Arc Bond Livestock Megan Bond Millet, AB
3 DTA Only The Brave 11J Sun Star Simmentals/Arntzen Angus Dean Arntzen Sedgewick, AB
Bull Calf Senior Division – Born Jan 1 – Jan 31, 2021 – Group 2
1 AVELYN JOHNNY 168’21 AVELYN ANGUS Dave Hofstra Leduc County, AB
2 MJT 922F Cross Bow 414J MJT Cattle Company Matthew Trefiak Edgerton, AB
3 OAV President Jail Bird 5J Lakeland College Lakeland College Vermilion, AB
4 OAV UNCUT JUGGERNAUT 9J Lakeland College Lakeland College Vermilion, AB
5 Family Ties Firebrand 1J Family Ties Angus Samantha Roscoe Marwayne, AB
6 DTA Jericho 4J Sun Star Simmentals/Arntzen Angus Dean Arntzen Sedgewick, AB
Champion & Reserve Champion Senior Bull Calf
1 AVELYN BIG JOHNSON 72’21 AVELYN ANGUS Dave Hofstra Leduc County, AB
2 AVELYN JOHNNY 168’21 AVELYN ANGUS Dave Hofstra Leduc County, AB
Yearling Bull Junior Division – Born Mar1, 2020 – Dec 31, 2020
1 Greenwood High Class JJP 87H Greenwood Cattle Jackie Payne Lloydminster, SK
Champion & Reserve Champion Junior Yearling Bull
1 Greenwood High Class JJP 87H Greenwood Cattle Jackie Payne Lloydminster, SK
Yearling Bull Intermediate Division – Born Feb 1, 2020 -Feb 28, 2020
1 WILBAR GREENLIGHT 839H WILBAR CATTLE Brian & Tracey Willms Dundurn, SK
2 PF HUSH RLP 10H Sun Star Simmentals/Arntzen Angus Dean Arntzen Sedgewick, AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Yearling Bull
1 WILBAR GREENLIGHT 839H WILBAR CATTLE Brian & Tracey Willms Dundurn, SK
2 PF HUSH RLP 10H Sun Star Simmentals/Arntzen Angus Dean Arntzen Sedgewick, AB
Yearling Bull Senior Division – Born Jan 1, 2020 – Jan 31, 2020
1 PEDERSEN HOLLOW POINT 3H AVELYN ANGUS Dave Hofstra Leduc County, AB
2 RWL 13E CRANK 7H Robertson West Livestock Brian Robertson Caroline, AB
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Bull
1 PEDERSEN HOLLOW POINT 3H AVELYN ANGUS Dave Hofstra Leduc County, AB
2 RWL 13E CRANK 7H Robertson West Livestock Brian Robertson Caroline, AB
Two-Year-Old Bull – Born 2019
1 DMM MAXIMUS 18G Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 SHILOH GUNNERY 25G Shiloh Cattle Company Darcy Olesky Craigmyle, AB
3 BAR-E-L BIG IRON 162G ARDA FARMS Jarrett Davis Acme, AB
Champion & Reserve Champion Two-Year-Old Bull
1 DMM MAXIMUS 18G Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 SHILOH GUNNERY 25G Shiloh Cattle Company Darcy Olesky Craigmyle, AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion Bull
1 DMM MAXIMUS 18G Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 WILBAR GREENLIGHT 839H WILBAR CATTLE Brian & Tracey Willms Dundurn, SK
Place Farm Name Contact City/Prov
Breeder’s Herd – 4 head, both sexes, same breeder
1 Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
2 Merit Cattle Co Trent Liebreich Radville, SK
Get of Sire (3 head, both sexes represented)
1 Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
Premier Breeder
1 Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB
Premier Exhibitor
1 Miller Wilson Angus Lee & Dawn Wilson Bashaw, AB