Place Animal Name Farm Name Contact City/Prov
Heifer Calf Summer Division – Born Apr 16, 2019 to Dec 31, 2019
1 CROOKED CREEK LUCY PRIDE 133G Crooked Creek Angus MARLIN R & LINDA S Fort Saskatchewan, AB
Champion & Reserve Champion Summer Heifer Calf
1 CROOKED CREEK LUCY PRIDE 133G Crooked Creek Angus MARLIN R & LINDA S Fort Saskatchewan, AB
Heifer Calf Spring Division – Born Mar 1, 2019 – Apr 15, 2019
1 NLF Jade 905G Northline Farms David Schneider Ardrossan, AB
2 Remitall F Ellen 288G Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
3 MWC Rosebud 18G MWC Investments Inc Robin Selte Darwell, AB
Champion & Reserve Champion Spring Heifer Calf
1 NLF Jade 905G Northline Farms David Schneider Ardrossan, AB
2 Remitall F Ellen 288G Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
Heifer Calf Intermediate Division – Born Feb 1, 2019 – Feb 28, 2019
1 MWC Rosebud 10G MWC Investments Inc Robin Selte Darwell, AB
2 Remitall F Marlene 184G Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
3 Riverside Kara 48G Riverside Angus Tanya Stigings Red Deer County, AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Heifer Calf
1 MWC Rosebud 10G MWC Investments Inc Robin Selte Darwell, AB
2 Remitall F Marlene 184G Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
Heifer Calf Senior Division – Born Jan 1 – Jan 31, 2019 – Group 1
1 Pedersen Blackcap 73G Pedersen Livestock Becky Pedersen Edgerton, AB
2 DTA GEORGINA 6G Arntzen Angus Arntzen Angus Sedgewick, AB
3 DTA LADY LASS 18G Arntzen Angus Arntzen Angus Sedgewick, AB
Heifer Calf Senior Division – Born Jan 1 – Jan 31, 2019 – Group 2
1 Pandora Chessall Cattle Company Ashtyn Chessall Seba Beach, AB
2 Remitall F Tibbie 20G Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
3 Boss Lake Ms Sandy 901G Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
Heifer Calf Senior Division – Born Jan 1 – Jan 31, 2019 – Group 3
1 GREENWOOD ENVIOUS BLACKBIRD GREENWOOD Jackie Payne Lloydminster, SK
2 DMM MISS ESSENCE 4G Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
3 GREENWOOD LUCY JJP 7G GREENWOOD Jackie Payne Lloydminster, SK
Champion & Reserve Champion Senior Heifer Calf
1 GREENWOOD ENVIOUS BLACKBIRD GREENWOOD Jackie Payne Lloydminster, SK
2 DMM MISS ESSENCE 4G Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
Yearling Heifer Junior Division – Born Mar 1, 2018 – Dec 31, 2018
1 Compass Georgina 19F Compass Ranch Madison Sibbald Cochrane, AL
2 Lorenz Caroline 85F Lorenz Angus Chad Lorenz Red Deer County, AB
3 BCC Black Velvet 134F Brandl Cattle Co. Landon Brandl Jarvie, AB
Champion & Reserve Champion Junior Yearling Heifer
1 Compass Georgina 19F Compass Ranch Madison Sibbald Cochrane, AL
2 Lorenz Caroline 85F Lorenz Angus Chad Lorenz Red Deer County, AB
Yearling Heifer Intermediate Division – Born Feb 1, 2018 – Mar 31, 2018
1 LLB Miss Morrisin 958F Riverside Angus Tanya Stigings Red Deer County, AB
1 BCC Miss Burgess 78F Brandl Cattle Co. Kailey Brandl Jarvie, AB
3 Avelyn Pride 25’18 Avelyn Angus Dave Hofstra Leduc County, AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Yearling Heifer
1 BCC Miss Burgess 78F Brandl Cattle Co. Kailey Brandl Jarvie, AB
2 LLB Miss Morrisin 958F Riverside Angus Tanya Stigings Red Deer County, AB
Yearling Heifer Senior Division – Born Jan 1 , 2018 – Jan 31, 2018 – Group 1
1 HF Miss Blackcap 107F Compass Ranch Madison Sibbald Cochrane, AL
2 BNWZ Wendy 8143 Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
3 Remitall F Tibbie 124F Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
Yearling Heifer Senior Division – Born Jan 1 , 2018 – Jan 31, 2018 – Group 2
1 RIVERFRONT ROSEBUD 811F Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg, AB
2 Remitall F Ellen 2F Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
3 GREENWOOD BLACKCAP ESSENCE GREENWOOD Jackie Payne Lloydminster, SK
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Heifer
1 RIVERFRONT ROSEBUD 811F Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg, AB
2 HF Miss Blackcap 107F Compass Ranch Madison Sibbald Cochrane, AL
Two-Year-Old Cow – Born 2017 with her own 2019 calf
1 BROOKING COUNTESS 7077 BROOKING ANGUS Justin Morrison Radville, SK
2 Greenwood Vixon JJP 17E Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg, AB
3 MICH WHEATLAND LADY LOLA 7183E WHEATLAND CATTLE CO./ MICHELSON Vernon/Denise Bienfait, SK
Champion & Reserve Champion Two-Year- Old Cow
1 BROOKING COUNTESS 7077 BROOKING ANGUS Justin Morrison Radville, SK
2 Greenwood Vixon JJP 17E Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg, AB
Mature Cow – Born prior 2017 with her own 2019 calf
1 North Perth Barbara 507 Merit Cattle Co Janel  Carles-Liebreich Radville, SK
2 Northline Cruel Girl 923B Northline Farms David Schneider Ardrossan, AB
3 DWAJO Lynn 68B Rustic Lily Angus Emma Van Loon Tiger Lily, AB
Champion & Reserve Champion Mature Cow
1 North Perth Barbara 507 Merit Cattle Co Janel  Carles-Liebreich Radville, SK
2 Northline Cruel Girl 923B Northline Farms David Schneider Ardrossan, AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion Female
1 BROOKING COUNTESS 7077 BROOKING ANGUS Justin Morrison Radville, SK
2 North Perth Barbara 507 Merit Cattle Co Janel  Carles-Liebreich Radville, SK
Bull Calf Summer Division – Born Apr 16, 2019 – Dec 31, 2019
1 NLF Mr. Green Ninja Northline Farms David Schneider Ardrossan, AB
Champion & Reserve Champion Summer Bull Calf
1 NLF Mr. Green Ninja Northline Farms David Schneider Ardrossan, AB
Bull Calf Spring Division – Born Mar 1, 2019 – Apr 15, 2019
1 Merit Sam Elliott 9144G Merit Cattle Co Janel  Carles-Liebreich Radville, SK
2 MWC Get Er Done 15G MWC Investments Inc Robin Selte Darwell, AB
3 RLF Legitimate 7G Renegade Farms Luke Haggart Onoway, AB
Champion & Reserve Champion Spring Bull Calf
1 Merit Sam Elliott 9144G Merit Cattle Co Janel  Carles-Liebreich Radville, SK
2 MWC Get Er Done 15G MWC Investments Inc Robin Selte Darwell, AB
Bull Calf Intermediate Division – Born Feb 1, 2018 – Feb 28, 2018
1 Boss Lake Bonafide 929G Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
2 GREENWOOD GAME NIGHT JJP 74G GREENWOOD Jackie Payne Lloydminster, SK
3 Lazy MC Dealer 138G Lazy MC Angus Laurie Morasch Bassano, AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Bull Calf
1 Boss Lake Bonafide 929G Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
2 GREENWOOD GAME NIGHT JJP 74G GREENWOOD Jackie Payne Lloydminster, SK
Bull Calf Senior Division – Born Jan 1  – Jan 31, 2019
1 DMM MAXIMUS 18G Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
2 JKC Covert 003G Pedersen Livestock Becky Pedersen Edgerton, AB
3 DMM CANADIAN CLASSIC 12G Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
Champion & Reserve Champion Senior Bull Calf
1 DMM MAXIMUS 18G Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
2 JKC Covert 003G Pedersen Livestock Becky Pedersen Edgerton, AB
Yearling Bull Intermediate Division – Born Feb 1, 2018 -Mar 31, 2018
1 Remitall F Renown 312F Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
2 FF Capitalist F136 Lazy MC Angus Laurie Morasch Bassano, AB
3 Lorenz United 90F Lorenz Angus Chad Lorenz Red Deer County, AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Yearling Bull
1 Remitall F Renown 312F Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
2 FF Capitalist F136 Lazy MC Angus Laurie Morasch Bassano, AB
Yearling Bull Senior Division – Born Jan 1, 2018 – Jan 31, 2018
1 BROOKING GOLD COIN 8069 BROOKING ANGUS Justin Morrison Radville, SK
2 DMM DETAIL 34F Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Bull
1 BROOKING GOLD COIN 8069 BROOKING ANGUS Justin Morrison Radville, SK
2 DMM DETAIL 34F Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
Two-Year-Old Bull – Born 2017
1 DMM CRANK 13E Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
2 ARDA EL TIGRE 109E Arda Farms Jarrett Davis Acme, AB
3 DMM GLOCK 94E Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
Champion & Reserve Champion Two-Year-Old Bull
1 DMM CRANK 13E Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
2 ARDA EL TIGRE 109E Arda Farms Jarrett Davis Acme, AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion Bull
1 BROOKING GOLD COIN 8069 BROOKING ANGUS Justin Morrison Radville, SK
1 Remitall F Renown 312F Remitall Farms Richard Latimer Olds, AB
Premier Breeder
Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB
Premier Exhibitor
Miller Wilson Angus Dawn Wilson Bashaw, AB