Place Animal Name Farm Name Contact City/Prov
Junior Heifer Calf – Born 2018 – Group 1
1 CML Jewel 894F ET McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
2 Miss Prairie Cove 838F Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
3 CML Jewel 891F ET McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
4 CAYS SILVER SLIPPER 24F Cays Cattle Justin Cay Kinistino, SK
5 Bob’s Rum Chata 71F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Junior Heifer Calf – Born 2018 – Group 2
1 MXS MEGAN 820F Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
2 CAYS ICE CAP 22F Cays Cattle Justin Cay Kinistino, SK
3 K-Cow Eternal Kisses 95F K-Cow Ranch Kailey Wirsta Elk Point, AB
4 SLC SUGAR BELL 849F SUGARLOAF CHAROLAIS Scott Anderson Minburn, AB
Junior Heifer Calf – Born 2018 – Group 3
1 ELDER’S REVEALING 8066F Elder Charolais Inc. Ron Elder Coronach, SK
2 HC Vivian 855F Hunter Charolais Michael Hunter Roblin, MB
3 RUSS MISS FRANKIE 28F Gallelli Charolais Russell Gallelli Crossfield, AB
4 NINA FEMME FATAL 95F HEJ Charolais Marina Rasmussen Red Deer County, AB
5 BOB’S Uptown Girl 67F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Champion Junior Heifer Calf & Reserve Champion Junior Heifer Calf
1 MXS MEGAN 820F Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
2 CML Jewel 894F ET McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
Intermediate Heifer Calf – Born – Group 1
1 SOS KHALASAR PLD 87F Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
2 JWX Carolina 5747F Wilgenbusch Charolais Craig Wilgenbusch Halbrite, SK
3 NINA FOXY 78F HEJ Charolais Marina Rasmussen Red Deer County, AB
4 SLC STAR LIGHT 822F SUGARLOAF CHAROLAIS Scott Anderson Minburn, AB
5 BOB’S Puttin On The Ritz 55F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Intermediate Heifer Calf – Born – Group 2
1 KAYR Faryn 814F KAYR Land & Cattle Ltd Kasey Phillips Waskatenau, AB
2 HRJ Foxy Roxy 851F Johnson Charolais Stephen Johnson Barrhead, AB
3 RUSS MISS FOXY 72F Gallelli Charolais Russell Gallelli Crossfield, AB
4 VIKSE COYOTE WIND 113F Vikse Family Farm Tracee Malley Vikse Donalda, AB
5 BOB’S Hella Good Hair 39F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Intermediate Heifer Calf – Born – Group 3
1 BRCHE BERKLY ANN 8507 ET Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
2 CML Desirae 846F McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
3 BOB’S Wild Heart 34F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
4 BOB’S Rumour Has It 35F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Intermediate Heifer Calf – Born – Group 4
1 ELDER’S PRINCESS 8013F Elder Charolais Inc. Ron Elder Coronach, SK
2 JWX FLARE 1050F Wilgenbusch Charolais Craig Wilgenbusch Halbrite, SK
3 Bob’s Sweet Grass 33F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
4 NINA FATAL ATTRACTION 37F HEJ Charolais Marina Rasmussen Red Deer County, AB
5 VIKSE UGANDA 44F Vikse Family Farm Tracee Malley Vikse Donalda, AB
Champion Intermediate Heifer Calf & Reserve Champion Intermediate Heifer Calf
1 BRCHE BERKLY ANN 8507 ET Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
2 KAYR Faryn 814F KAYR Land & Cattle Ltd Kasey Phillips Waskatenau, AB
Senior Heifer Calf – Born 2018 – Group 1
1 WGD Lace 35F Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
2 SOS Angelica 43F Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
3 HRJ Feeling Crazy 821F Johnson Charolais Stephen Johnson Barrhead, AB
4 CEE SOS Bliss 29F Circle Cee Charolais Stephen Cholak Lamont, AB
5 JIL Marvel At Me 53F Future Farms Allan Marshall Red Deer County, AB
6 BOB’S Crazy About You 25F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Senior Heifer Calf – Born 2018 – Group 2
1 CML Desirae 813F McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
2 WGD Luna 34F Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
3 BOB’S I’M A LOOKER 14F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
4 BOB’S Pinch Me 11F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
5 Bob’s Moo Town 10F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Senior Heifer Calf – Born 2018 – Group 3
1 CML Desirae 800F McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
2 CML Desirae 801F McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
3 HC Emerald 808F Hunter Charolais Michael Hunter Roblin, MB
4 JIL Too Much Tequila 10F Future Farms Allan Marshall Red Deer County, AB
5 BOB’S I Want Candy 7F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Senior Heifer Calf – Born 2018 – Group 4
1 Miss Prairie Cove 806F Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
2 Miss Prairie Cove 810F Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
3 Miss Prairie Cove 807F Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
4 JIL Crimson Secret 1F Future Farms Allan Marshall Red Deer County, AB
5 BOB’S Home Grown Girl 3F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Champion Senior Heifer Calf and Reserve Champion Senior Heifer Calf
1 Miss Prairie Cove 806F Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
2 Miss Prairie Cove 810F Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
Yearling Heifer – Born 2017 – Group 1
1 ELDER’S REVEALING 92E Elder Charolais Inc. Ron Elder Coronach, SK
2 SOS BRIDGET 133E Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
3 MISS PRAIRIE COVE 748E Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
4 Circle Cee Deja Vu 715E Circle Cee Charolais Stephen Cholak Lamont, AB
Yearling Heifer – Born 2017 – Group 2
1 SOS Moana PLD 132E Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
2 JWX ENVIOUS 297E Wilgenbusch Charolais Craig Wilgenbusch Halbrite, SK
3 Miss Prairie Cove 726E Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
4 SOS SAVORY 99E Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
5 GH 151B Miss Jaxson 717E Nelson Hirsche Purebreds Grant Hirsche Del Bonita, AB
Yearling Heifer – Born 2017 – Group 3
1 SOS AUTUMN DAY 56E Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
2 SVY STARSTRUCK 712E Serhienko Cattle Co D&L Serhienko Maymont, SK
3 JIL Classic Belle 103E Future Farms Allan Marshall Red Deer County, AB
4 RUSS MISS EXPRESSO 28E Gallelli Charolais Russell Gallelli Crossfield, AB
5 RUSS MISS EFFECTIVE EDGE 72E Gallelli Charolais Russell Gallelli Crossfield, AB
Champion Junior Female and Reserve Champion Junior Female
1 SOS AUTUMN DAY 56E Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
2 SVY STARSTRUCK 712E Serhienko Cattle Co D&L Serhienko Maymont, SK
Two-Year-Old Cow – Born 2016 with her own 2018 calf at foot
1 ONL Miss Allie 6D Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
2 KAYR Dana 632D KAYR Land & Cattle Ltd Kasey Phillips Waskatenau, AB
3 MMM LADY DI 60D Triple M Farms Maury & Marla Claresholm, AB
Champion Two-Year-Old With Calf & Reserve Champion Two-Year-Old with Calf
1 ONL Miss Allie 6D Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
2 KAYR Dana 632D KAYR Land & Cattle Ltd Kasey Phillips Waskatenau, AB
Mature Cow – Born Prior to 2016 with her own 2018 Calf at foot
1 CML AWR Wilma 5512C McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
Champion Mature Cow with Calf & Reserve Champion Manture Cow with Calf
1 CML AWR Wilma 5512C McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
Grand Champion Female & Reserve Grand Champion Female
1 BRCHE BERKLY ANN 8507 ET Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
2 ONL Miss Allie 6D Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
Junior Bull Calf – Born 2018 – Group 1
1 PCC Kentucky Rain 836D Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
2 HC Freestyle 8174F Hunter Charolais Michael Hunter Roblin, MB
3 Winsnes Free Trade 61F Winsnes Farms Inc William Winsnes Ryley, AB
4 JIL Young Money 310F Future Farms Allan Marshall Red Deer County, AB
5 SLC RIGHT TIME 884F SUGARLOAF CHAROLAIS Scott Anderson Minburn, AB
6 HEJ FLY WITH ME 149F HEJ Charolais H&J Rasmussen Red Deer County, AB
Junior Bull Calf – Born 2018 – Group 2
1 JWX FLIGHT ZONE 619F Wilgenbusch Charolais Craig Wilgenbusch Halbrite, SK
2 JWX FIRST DOWN 25F Wilgenbusch Charolais Craig Wilgenbusch Halbrite, SK
3 CAYS LUXOR 29F Cays Cattle Justin Cay Kinistino, SK
4 SOS GOLDMINE PLD 153F Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
5 BOB’S Legendary 87F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Champion Junior Bull Calf & Reserve Champion Junior Bull Calf
1 PCC Kentucky Rain 836D Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
2 JWX FIRST DOWN 25F Wilgenbusch Charolais Craig Wilgenbusch Halbrite, SK
Intermediate Bull Calf – Born – 2018 – Group 1
1 HRJ Frank The Tank 871F Johnson Charolais Stephen Johnson Barrhead, AB
2 XAL Farmstead 12F Circle Cee Charolais Stephen Cholak Lamont, AB
3 SLC FEARLESS 828F SUGARLOAF CHAROLAIS Scott Anderson Minburn, AB
4 HC Framework 874F Hunter Charolais Michael Hunter Roblin, MB
Intermediate Bull Calf – Born – 2018 – Group 2
1 Elder’s Chancellor 8019F Elder Charolais Inc. Ron Elder Coronach, SK
2 SOS FUSION PLD 51F Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
3 ELDER’S FERRARI 8020F Elder Charolais Inc. Ron Elder Coronach, SK
4 PCC DANG CUERVO 820F Prairie Cove Charolais Tyler Bullick Bashaw, AB
5 SLC FREEDOM 812F SUGARLOAF CHAROLAIS Scott Anderson Minburn, AB
Champion Intermediate Bull Calf & Reserve Champion Intermediate Bull Calf
1 Elder’s Chancellor 8019F Elder Charolais Inc. Ron Elder Coronach, SK
2 SOS FUSION PLD 51F Springside Farms Mike Panasiuk Airdrie, AB
Senior Bull Calf – Born 2018 – Group 1
1 HRJ Fortune 500 820F Johnson Charolais Stephen Johnson Barrhead, AB
2 WGD Heavy Ranching 19F Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
3 JWX FREESTYLE 811F Wilgenbusch Charolais Craig Wilgenbusch Halbrite, SK
4 GH Vision 1D Benefit ET 54F Nelson Hirsche Purebreds Grant Hirsche Del Bonita, AB
5 XAL Foundation 6F Circle Cee Charolais Stephen Cholak Lamont, AB
6 GH Vision 1D All-in ET 58F Nelson Hirsche Purebreds Grant Hirsche Del Bonita, AB
Senior Bull Calf – Born 2018 – Group 2
1 CML Stealth 80F McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
2 KAYR Fleetwood 125F KAYR Land & Cattle Ltd Kasey Phillips Waskatenau, AB
3 HRJ Fan Favourite 804F Johnson Charolais Stephen Johnson Barrhead, AB
4 NINA FIRE ‘N ICE 17F HEJ Charolais Marina Rasmussen Red Deer County, AB
5 BOB’S Gambino 12F BOB CHAROLAIS Bob Burla Stettler, AB
Champion Senior Bull Calf & Reserve Champion Senior Bull Calf
1 CML Stealth 80F McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
2 HRJ Fortune 500 820F Johnson Charolais Stephen Johnson Barrhead, AB
Yearling Bull – Born 2017
1 SVY TAURUS 711E Serhienko Cattle Co D&L Serhienko Maymont, SK
2 K-Cow Harlem 3E K-Cow Ranch Kailey Wirsta Elk Point, AB
3 CML Copyright 714E ET McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
4 VIKSE QUICK START 107E Vikse Family Farm Tracee Malley Vikse Donalda, AB
Champion Junior Bull & Reserve Champion Junior Bull
1 SVY TAURUS 711E Serhienko Cattle Co D&L Serhienko Maymont, SK
2 K-Cow Harlem 3E K-Cow Ranch Kailey Wirsta Elk Point, AB
Mature Bull – Born 2016
1 Sharodon Double Vision 1D KAYR Land & Cattle Ltd Kasey Phillips Waskatenau, AB
2 K-Cow Blue Jeans 3D K-Cow Ranch Kailey Wirsta Elk Point, AB
3 ELDER’S DUANTE 36D Vikse Family Farm Tracee Malley Vikse Donalda, AB
Champion Mature Bull & Reserve Champion Mature Bull
1 Sharodon Double Vision 1D KAYR Land & Cattle Ltd Kasey Phillips Waskatenau, AB
2 K-Cow Blue Jeans 3D K-Cow Ranch Kailey Wirsta Elk Point, AB
Grand Champion Bull & Reserve Grand Champion Bull
1 Sharodon Double Vision 1D KAYR Land & Cattle Ltd Kasey Phillips Waskatenau, AB
2 SVY TAURUS 711E Serhienko Cattle Co D&L Serhienko Maymont, SK
Farm Name Contact City/Prov
Get of Sire Johnson Charolais Stephen Johnson Barrhead, AB
Breeders Herd Johnson Charolais Stephen Johnson Barrhead, AB
Premier Breeder McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB
Premier Exhibitor McLeod Livestock Rod McLeod Cochrane, AB