Place Animal Name Farm Name Contact City Prov
Grand Champion & Reserve Grand Champion  Female
1 Red Ter-Ron Diamond Mist 26C Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
2 RED SIX MILE WIND CHIME 689D Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
Grand Champion & Reserve Grand Champion Bull
1 Red Lazy MC Tradition 111C Lazy MC Angus Clinton Morasch Bassano AB
2 WEBER REFORM 618 Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
2017 Heifer Calf – Summer  Div. (Apr 16 – Dec 31)
1 RED TOWAW SYBIL 444E Towaw Cattle Co. Kirk Wildman Sangudo AB
2 RED SIX MILE SUGARLAND 514E Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
3 Red Northline Rain 105E Northline Angus David Schneider Ardrossan AB
Champion & Reserve Champion Summer Heifer Calf
1 RED TOWAW SYBIL 444E Towaw Cattle Co. Kirk Wildman Sangudo AB
2 RED SIX MILE SUGARLAND 514E Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
2017 Heifer Calf – Spring Division(Mar 1 – Apr 15)
1 RED SIX MILE ANNIE 108E Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
2 Red Northline Girl Crush 151E Northline Angus David Schneider Ardrossan AB
3 Red Fraser 755E Cinder Angus Brad Yoder County Of Barrh AB
Champion & Reserve Champion Spring Heifer Calf
1 RED SIX MILE ANNIE 108E Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
Heifer Calf – Intermediate Div (Feb 1 – Feb 28) – Group 1
1 Red Allison Lakima 43E Allison Farms Red Angus Brent Allison Delburne AB
2 RED REDLINE ABIGAIL 23E Redline Livestock Becky Page Didsbury AB
3 Red Shiloh Elegant Lady 107E Shiloh Cattle Company Darcy Olesky Craigmyle AB
4 Red Gemvale Alana Doll 715E Gemvale Stock Farm Don/sheri Murphy Dawson Creek BC
5 Red Gemvale Alana Carol 714E Gemvale Stock Farm Don/sheri Murphy Dawson Creek BC
6 Red Gemvale Alana Priscilla 78 Gemvale Stock Farm Don/sheri Murphy Dawson Creek BC
7 RED REDLINE REBA 19E Redline Livestock Becky Page Didsbury AB
Heifer Calf – Intermediate Div (Feb 1 – Feb 28) – Group 2
1 Red rainbow auburn 15E Rainbow Red Angus David Bablitz Cherhill AB
2 Red Cinder Lashes 883E Cinder Angus Brad Yoder County Of Barrh AB
3 Red Ter-Ron Brandy 127E Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
4 Red Allison Lottie 38E Allison Farms Red Angus Brent Allison Delburne AB
5 Red BMB Firefly Freedom 232E BMB Brewin Angus Janessa Brewin Taber AB
6 Red Corona Creek Lakme 57E Corona Creek Cattle Co Dale Weins Bashaw AB
Champion & Reserve Champ. Intermediate Heifer Calf
1 Red rainbow auburn 15E Rainbow Red Angus David Bablitz Cherhill AB
2 Red Cinder Lashes 883E Cinder Angus Brad Yoder County Of Barrh AB
2017 Heifer Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 1
1 Red Six Mile Misty 809E Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
2 Red Cinder Cheta 193E Cinder Angus Brad Yoder County Of Barrh AB
3 Red Ter-Ron Baroness 53E Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
4 Red BCC Fayet 39E Brandl Cattle Co. Byron/Gwen Brandl Jarvie AB
5 Red Redrich Candy 48E Redrich Farms Tracy Dietrich Forestburg AB
6 Red TNF Breezy 57E Airam Farms Maria Taschuk Two Hills AB
7 Red Family Ties Sasha 20E Family Ties Angus Samantha Roscoe Marwayne AB
2017 Heifer Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 2
1 Red Shiloh Elegance 10E Shiloh Cattle Company Darcy Olesky Craigmyle AB
2 RED TOWAW BRIDGETT 401E Towaw Cattle Co. Kirk Wildman Sangudo AB
3 Red Moon Tubee 21E Red Moon Angus Shirley Moon Vanderhoof BC
4 Red Dwajo Miss 4E Bar S Ranch Shana Lee Fankhanel New Norway AB
5 Red Moon Countess 33e Red Moon Angus Shirley Moon Vanderhoof BC
6 Red Cinder Heather 1001E Airam Farms Maria Taschuk Two Hills AB
7 Red Corona Creek Goldie 20E Corona Creek Cattle Co Dale Weins Bashaw AB
8 Red Corona Creek Rebello 29E Corona Creek Cattle Co Dale Weins Bashaw AB
2017 Heifer Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 3
1 Red Redrich Lexi 135E Redrich Farms Tracy Dietrich Forestburg AB
2 RED DIAMOND T MAY 1709-177C Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
3 Red BCC Mabel 11E Brandl Cattle Co. Byron/Gwen Brandl Jarvie AB
4 Red Allison Corlee 1E Allison Farms Red Angus Brent Allison Delburne AB
5 Red Goad Olivia 24’17 Goad Family Angus Cole Goad Clanonald AB
6 RED GOAD NADINE 126’17 Goad Family Angus Cole Goad Clanonald AB
Champion & Reserve Champion Senior  Heifer Calf
1 Red Redrich Lexi 135E Redrich Farms Tracy Dietrich Forestburg AB
2 RED DIAMOND T MAY 1709-177C Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
 2016 Yearling Heifer – Junior Div (Apr 1 – Dec 31)
1 RED SIX MILE WIND CHIME 689D Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
2 Red Blair’s Monique 572D Double B Angus Baxter Blair Mclean SK
Champion & Reserve Champion Junior Yearling Heifer
1 RED SIX MILE WIND CHIME 689D Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
2 Red Blair’s Monique 572D Double B Angus Baxter Blair Mclean SK
 2016 Yearling Heifer – Intermed Div(Feb -Mar 31)
1 Red rainbow Larkaba 9d Rainbow Red Angus David Bablitz Cherhill AB
2 RED SIX MILE LARKABA LASS 22D Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
3 Red Six Mile Fanny 149D Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
4 Red Cinder Twyla 13D Cinder Angus Brad Yoder County Of Barrh AB
5 RED TNF KATY KAT 34E TNF Angus Leonard Tufty Sturgeon County AB
6 Red Compass Diva 1D Compass Ranch Madison Sibbald Cochrane AB
7 RED LAURON KURUBA 62D Sun Star Simmental/Arntzen Ang Dean Arntzen Sedgewick AB
8 Red BLJ Miss Fire 70D BMB Brewin Angus Janessa Brewin Taber AB
Champion & Reserve Champion Interm.Yearling Heifer
1 Red rainbow Larkaba 9d Rainbow Red Angus David Bablitz Cherhill AB
2 RED SIX MILE LARKABA LASS 22D Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
 2016 Yearling Heifer – Senior Div(Jan 1- Jan 31)
1 Red Ter-Ron Amber 25D Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
2 Red Cinder Suiji Lass 52D Airam Farms Maria Taschuk Two Hills AB
3 Red EKW Serena 4D LJ Red Angus Lisa Van Loon Tiger Lily AB
4 RED GOLDEN SUNSET HANNI 30D BMB Brewin Angus Janessa Brewin Taber AB
5 Red Vikse Lidela 51D Bar S Ranch Shana Lee Fankhanel New Norway AB
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Heifer
1 Red Ter-Ron Amber 25D Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
2 Red Cinder Suiji Lass 52D Airam Farms Maria Taschuk Two Hills AB
Two Year Old Cow Born 2015 With 2017 Calf
1 Red Ter-Ron Diamond Mist 26C Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
2 Red Wildman Angel 521C Wildman Livestock Brett Wildman Sangudo AB
3 Red Shiloh Cleo 50C Shiloh Cattle Company Darcy Olesky Craigmyle AB
Champion & Reserve Champion 2 Yr. Old With Calf
1 Red Ter-Ron Diamond Mist 26C Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
2 Red Wildman Angel 521C Wildman Livestock Brett Wildman Sangudo AB
Mature Cow Born Prior 2015 with 2017 Calf
1 Red Vikse Esme Violet 166B Bar S Ranch Shana Lee Fankhanel New Norway AB
Champ & Reserve Champion Mature Cow with 2017 calf
1 Red Vikse Esme Violet 166B Bar S Ranch Shana Lee Fankhanel New Norway AB
2017 Bull Calf – Spring Division (Mar 1 – Apr 15)
1 RED GJP OUTLANDER 52E Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB
2 Red Gemvale Express 42E Gemvale Stock Farm Don/sheri Murphy Dawson Creek BC
3 Red North Country Gold Rush North Country Angus Sera Degenhardt Goodsoil SK
4 red rush red hot 773e Red Rush Red Angus Ruth Shiller Iron River AB
Champion & Reserve Champion Spring Bull Calf
1 RED GJP OUTLANDER 52E Pugh Farms Greg Pugh Edgerton AB
2 Red Gemvale Express 42E Gemvale Stock Farm Don/sheri Murphy Dawson Creek BC
 2017 Bull Calf –  Intermediate Div (Feb 1- Feb 28) – Group 1
1 Red Lazy MC Edison 126E Lazy MC Angus Clinton Morasch Bassano AB
2 Red Allison Terrafirma 37E Allison Farms Red Angus Brent Allison Delburne AB
3 Red McGowan Excalibur 61E Mcgowan Farms Randy Mcgowan Killam AB
 2017 Bull Calf –  Intermediate Div (Feb 1- Feb 28) – Group 2
1 RED GOAD HIGH ROLLER 142’17 Goad Family Angus Cole Goad Clanonald AB
2 Red Dwajo Strong Bow 45E Dwajo Angus Dwayne Emery Camp Creek AB
3 Red Redrich 101E Redrich Farms Tracy Dietrich Forestburg AB
Champion & Reserve Champion Intermediate Bull Calf
1 RED GOAD HIGH ROLLER 142’17 Goad Family Angus Cole Goad Clanonald AB
2 Red Dwajo Strong Bow 45E Dwajo Angus Dwayne Emery Camp Creek AB
2017 Bull Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 1
1 Red Allison Deft 15E Allison Farms Red Angus Brent Allison Delburne AB
2 Red Allison Rhino 13E Allison Farms Red Angus Brent Allison Delburne AB
3 Red Ter-Ron Boulder 75E Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
2017 Bull Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 2
1 RED DIAMOND T DISTINCTION1716 Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
2 RED GOAD KING OF HEARTS 171’17 Goad Family Angus Cole Goad Clanonald AB
3 Red Redrich Eyes on You 351E Redrich Farms Tracy Dietrich Forestburg AB
2017 Bull Calf – Senior Division (Jan 1 – Jan 31) – Group 3
1 Red Vikse Kodiak 5E Vikse Family Tracee Vikse Donalda AB
2 Red Redrich Erosion 154E Redrich Farms Tracy Dietrich Forestburg AB
3 Red Goad Stealth 116’17 Goad Family Angus Cole Goad Clanonald AB
Champion & Reserve Champion Senior Bull Calf
1 Red Allison Deft 15E Allison Farms Red Angus Brent Allison Delburne AB
2 RED DIAMOND T DISTINCTION1716 Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
 2016 Yearling Bull – IntermedDiv (Feb 1-Mar 31)
1 WEBER REFORM 618 Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
2 Red Combest Juggernaut 1613D Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
3 Red Mar Mac Debut 70D Shiloh Cattle Company Darcy Olesky Craigmyle AB
Champion & Reserve Champion Intermed.Yearling Bull
1 WEBER REFORM 618 Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK
2 Red Combest Juggernaut 1613D Ter-Ron Farms Rob Adams Forestburg AB
 2016 Yearling Bull – Senior Div (Jan 1 – Jan 31)
1 Red Moon Dragon Slayer 23D Red Moon Angus Shirley Moon Vanderhoof BC
2 Red Family Ties Peter Pan 160D Family Ties Angus Samantha Roscoe Marwayne AB
Champion & Reserve Champion Senior Yearling Bull
1 Red Moon Dragon Slayer 23D Red Moon Angus Shirley Moon Vanderhoof BC
2 Red Family Ties Peter Pan 160D Family Ties Angus Samantha Roscoe Marwayne AB
Two Year Old Bull born 2015 – Group 1
1 Red Wrights 135Z By Design 16C CD Land  Cattle Doug Domolewski Taber AB
2 Red Northline Revival 122C Northline Angus David Schneider Ardrossan AB
Two Year Old Bull born 2015 – Group 2
1 Red Lazy MC Tradition 111C Lazy MC Angus Clinton Morasch Bassano AB
2 Red Cockburn heavy duty 518c Rainbow Red Angus David Bablitz Cherhill AB
3 RED SIX MILE HIGH CALIBER 177C Diamond T Cattle Co Brody Gardner Olds AB
Champion & Reserve Two Year Old Bull
1 Red Lazy MC Tradition 111C Lazy MC Angus Clinton Morasch Bassano AB
2 Red Wrights 135Z By Design 16C CD Land  Cattle Doug Domolewski Taber AB
Breeder’s Herd (4 Head, Both Sexes, Same Breeder)
Six Mile Red Angus Callie Gibson Fir Mountain SK