Place Animal Name Farm Name Contact City/Prov
Percentage Heifer Calf – Born 2018 – Group 1
1 BLI Diamond Mist 101F SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
2 GMC Free Falling 18F Gilchrist Farms Ryan Gilchrist Bluffton, AB
3 SMRT Ms Dolly 27F SMRT Livestock Matthew Edwards Carbon, AB
4 CHM Luna 21F Miller Livestock Chase Miller Cremona, AB
Percentage Heifer Calf – Born 2018 – Group 2
1 RF MS 813F Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
2 GMC Frisky Whiskey 7D Gilchrist Farms Ryan Gilchrist Bluffton, AB
3 LBCC Lady Bug 810F Lake Bottom Cattle Co. Dacie Johnson Smoky Lake, AB
4 WF Finesse 7F Wallgren Farms Brant Wallgren Edgerton, AB
5 Ash Berwest Felicity 808F AshBerwest Farm Ashley Berkholtz Bittern Lake, AB
Champion & Reserve Percentage Heifer Calf
1 BLI Diamond Mist 101F SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
2 RF MS 813F Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
Percentage Yearling Heifer – Born 2017
1 NTCC JEWELS DREAM 14E JM New Trend Cattle Co. Jacey Massey Strathmore, AB
2 SMRT Ms Annie 5E SMRT Livestock Travis Edwards Carbon, AB
3 Daines Miss BP 27E Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
4 Daines Miss Broker 59E Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
Champion & Reserve Champion Percentage Yearling Heifer
1 NTCC JEWELS DREAM 14E JM New Trend Cattle Co. Jacey Massey Strathmore, AB
2 SMRT Ms Annie 5E SMRT Livestock Travis Edwards Carbon, AB
Percentage Mature Cow – Born prior to 2017 with 2018 calf at foot
1 NEW TREND SPARKLE 4C New Trend Cattle Co. Tim and Derri Massey Strathmore, AB
2 WHL Brooke 1629D Miller Livestock Chase Miller Cremona, AB
3 HRBK Desiree Lynn 8D Severtson Land and Cattle Scott Severtson Red Deer County, AB
Champion & Reserve Champion Percentage Mature Female
1 WHL Brooke 1629D Miller Livestock Chase Miller Cremona, AB
2 NEW TREND SPARKLE 4C New Trend Cattle Co. Tim and Derri Massey Strathmore, AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion Percentage Female
1 WHL Brooke 1629D Miller Livestock Chase Miller Cremona, AB
2 NEW TREND SPARKLE 4C New Trend Cattle Co. Tim and Derri Massey Strathmore, AB
Heifer Calf – Born 2018 – Junior
1 KNRD HOT PURSUIT 19F Konrad Farms Kyle Konrad Donalda, AB
2 BLI ABby 841F SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
3 BLI Cypress 838F SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
4 KAYJ MILKY WAY Tierra Sol Cattle Company Kayla Jones Olds, AB
Heifer Calf – Born 2018 -Intermediate
1 Black Gold MS Ava 125F Black Gold Simmental Randy Noble Lloydminster, SK
2 Miss Rusgold Flirtin 144F Rusylvia Cattle Co Ken Pashulka Derwent, AB
3 NEW TREND FINESSE 9F New Trend Cattle Co. Tim and Derri Massey Strathmore, AB
4 KNRD ALMOST FAMOUS 5F Konrad Farms Kyle Konrad Donalda, AB
5 Black Gold MS Crocus 140F Black Gold Simmental Randy Noble Lloydminster, SK
6 JHM Miss 81F North Hill Simmentals Dallas Schram Bruderheim, AB
Heifer Calf – Born 2018 – Senior Group 1
1 WF Latifah 4F Wallgren Farms Brant Wallgren Edgerton, AB
2 Rafter 4T Believer 10F Rafter 4T Farms LTD Denton Tatarin Hairy Hill, AB
3 BLI Sheila Ann 803F SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
Heifer Calf – Born 2018 – Senior Group 2
1 NEW TREND AMBITION 7F New Trend Cattle Co. Tim and Derri Massey Strathmore, AB
2 LNS Fat Attitude 29F Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe, AB
3 DUNK Lady Lad 97F Pearson Farms Duncan Pearson Calmar, AB
4 BLI First Class 801F SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
Heifer Calf – Born 2018 – Senior Group 3
1 MADER FLIRT 50F Mader Ranches Jill Mader Carstairs, AB
2 LBCC Feelin’ Tempted 824F Lake Bottom Cattle Co. Dacie Johnson Smoky Lake, AB
3 SUN STAR PAM 8F Arntzen Angus/Sun Star Simmental Arntzen Angus Sedgewick, AB
4 MMP Hit Me Where it Hurts 50F Pearson Farms Duncan Pearson Calmar, AB
5 LBCC Flirty Bear 823F Lake Bottom Cattle Co. Dacie Johnson Smoky Lake, AB
Heifer Calf – Born 2018 – Senior Group 4
1 Miss Rusgold Foxy 1F Rusylvia Cattle Co Ken Pashulka Derwent, AB
2 Ty-D’s Sippin Brandy 4F Ty-D Livestock Ty Draves Streamstown, AB
3 CARPS MISS FLORIDA 802F Carpathian Land & Livestock Kyle Yaremko St. Paul, AB
4 Deeg Ms. Timberland 60F Pheasantdale Cattle Company CoraLee Fisk Balcarres, SK
Heifer Calf – Born 2018 – Senior Group 5
1 RF/RUST FLIRT 827F Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
2 Scott Miss Felicity 6F Scott Land & Cattle Devon Scott Arrowwood, AB
3 New Trend Classic 2F New Trend Cattle Co. Tim and Derri Massey Strathmore, AB
4 SUN STAR RUBY 6F Arntzen Angus/Sun Star Simmental Arntzen Angus Sedgewick, AB
Heifer Calf – Born 2018 – Senior Group 6
1 RF FLIRT 824F Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
2 RF BLUE MOON 822F Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
3 Ty-D’s Just Peachy 3F Ty-D Livestock Ty Draves Streamstown, AB
4 DDF Pure Elegance 81F Double D Cattle Dylan Fuller Lacombe, AB
5 Mader Envy 9F Chessor Farms Kale Chessor Lacombe, AB
Champion and Reserve Senior Heifer Calf
1 RF/RUST FLIRT 827F Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
2 Miss Rusgold Foxy 1F Rusylvia Cattle Co Ken Pashulka Derwent, AB
Champion & Reserve Champion Heifer Calf
1 RF/RUST FLIRT 827F Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
2 Black Gold MS Ava 125F Black Gold Simmental Randy Noble Lloydminster, SK
Yearling Heifer – Born 2017 – Group 1
1 Boss Lake MS Pocahontas 710E Martin cattle services Trinity Martin Stettler, AB
2 New Trend Elegance 10E JM New Trend Cattle Co. Jacey Massey Strathmore, AB
3 RJY FIRST DATE 68E High Country Cattle Services Deanne Young Breton, AB
4 DMDM Sugar Plum 729E Dream Maker Cattle Company Hanna Gregoire Westlock, AB
5 SUN STAR HENRIETTA 40E Arntzen Angus/Sun Star Simmental Arntzen Angus Sedgewick, AB
Yearling Heifer – Born 2017 – Group 2
1 BLI Ella 720E SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
2 RF Drama Queen 744E Ty-D Livestock Ty Draves Streamstown, AB
3 Gbf Madison 22e GB Farms Garrett Biggelaar Lacombe, AB
4 Gbf taffy 21e GB Farms Garrett Biggelaar Lacombe, AB
5 NCK Samantha 58E North Hill Simmentals Dallas Schram Bruderheim, AB
Champion & Reserve Champion Junior Female
1 Boss Lake MS Pocahontas 710E Martin cattle services Trinity Martin Stettler, AB
2 New Trend Elegance 10E JM New Trend Cattle Co. Jacey Massey Strathmore, AB
Two-Year-Old Heifer – Born 2016 with her 2018 calf at foot
1 Boss Lake Ms. Elle 638D Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
2 LEAH MOONGLOW 38D Tierra Sol Cattle Company Kayla Jones Olds, AB
3 Berwest Dixie 627D AshBerwest Farm Ashley Berkholtz Bittern Lake, AB
Mature Cow – Born prior to 2016 with her 2018 calf at foot – Group 1
1 Mader Opal 217C Mader Ranches Jill Mader Carstairs, AB
2 SLY Sweet Escape 41C Double D Cattle Dylan Fuller Lacombe, AB
3 RJY Signature Red 8C High Country Cattle Services Deanne Young Breton, AB
Mature Cow – Born prior to 2016 with her 2018 calf at foot – Group 2
1 WHEATLAND LADY 3111A Wheatland Cattle/ Michelson Land and Vernon and Denise Bienfait, SK
2 ARKACY BEVERLY Scott Land & Cattle Devon Scott Arrowwood, AB
3 CMS Soda Pop 425B Black Gold Simmental Randy Noble Lloydminster, SK
Champion & Reserve Champion Senior Female
1 WHEATLAND LADY 3111A Wheatland Cattle/ Michelson Land and Vernon and Denise Bienfait, SK
2 ARKACY BEVERLY Scott Land & Cattle Devon Scott Arrowwood, AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion Female
1 WHEATLAND LADY 3111A Wheatland Cattle/ Michelson Land and Vernon and Denise Bienfait, SK
2 Boss Lake Ms. Elle 638D Boss Lake Genetics Brittany Boss Parkland County, AB
Bull Calf – Born 2018 – Junior
1 Rafter 4T Redemption 59F Rafter 4T Farms LTD Denton Tatarin Hairy Hill, AB
2 BLI Sniper 806F SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
3 Black Gold Captain Flirt 123F Black Gold Simmental Randy Noble Lloydminster, SK
4 KNRD MIKEN 10F Konrad Farms Kyle Konrad Donalda, AB
5 Black Gold Captain Scream 178F Black Gold Simmental Randy Noble Lloydminster, SK
6 Ty-D’s Reload 10F Ty-D Livestock Ty Draves Streamstown, AB
Bull Calf – Born 2018 – Senior
1 DDF Bandit 82F Double D Cattle Dylan Fuller Lacombe, AB
2 RJY RENAGADE 20F High Country Cattle Services Deanne Young Breton, AB
3 Black Gold Captain Scream 34F Black Gold Simmental Randy Noble Lloydminster, SK
4 RJY BONUS 23F High Country Cattle Services Deanne Young Breton, AB
5 RJY CANYON 12F High Country Cattle Services Deanne Young Breton, AB
Champion & Reserve Champion Bull Calf
1 Rafter 4T Redemption 59F Rafter 4T Farms LTD Denton Tatarin Hairy Hill, AB
2 BLI Sniper 806F SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
Yearling Bull – Born 2017
1 MADER LIEUTENANT 50E Mader Ranches Jill Mader Carstairs, AB
2 DMDM Oklahoma Stomp 715E Dream Maker Cattle Company Payton Gregoire Westlock, AB
Champion & Reserve Champion Junior Bull
1 MADER LIEUTENANT 50E Mader Ranches Jill Mader Carstairs, AB
2 DMDM Oklahoma Stomp 715E Dream Maker Cattle Company Payton Gregoire Westlock, AB
Two-Year-Old Bull – Born 2016
1 SKV Defiance 47D Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe, AB
2 NGDB STRUCTURE 34D Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
3 TCCO BIG SPENDER TABleland Cattle Heather Brokenshire Estevan, SK
4 Daines Sir Scuba 46D Daines Cattle & O’Neill Livestock Kyle ONeill Red Deer County, AB
5 ERIXON WAR PAINT 42D Konrad Farms Kyle Konrad Donalda, AB
Champion & Reserve Champion Senior Bull
1 SKV Defiance 47D Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe, AB
2 NGDB STRUCTURE 34D Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion Bull
1 SKV Defiance 47D Nolara Farms Sara Van Sickle Mayerthorpe, AB
2 NGDB STRUCTURE 34D Rancier Farms Garth & Angela Killam, AB
Farm Name Contact City/Prov
Get of Sire Konrad Farms Kyle Konrad Donalda, AB
Breeder’s Herd Mader Ranches Jill Mader Carstairs, AB
Premier Breeder SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB
Premier Exhibitor SIBL Simmentals Barclay Smith Cherhill, AB