Place Animal Name Farm Name Contact City/Prov
Pee Wee: Heifer Calf – Born 2021
1 MOES Make A Wish 95J Silver Smith Farms Ltd. Tulsa Smith Byemoor, AB
2 Trafiak Proven Queen 7J Trafiak Ranch Jack Pothof Rimbey, AB
3 Crooked Creek Dewdrop 35J Crooked Creek Angus Ranch Michael Richards Fort Saskatchewan, AB
Pee Wee: Champion & Reserve Champion Heifer Calf
1 MOES Make A Wish 95J Silver Smith Farms Ltd. Tulsa Smith Byemoor, AB
2 Trafiak Proven Queen 7J Trafiak Ranch Jack Pothof Rimbey, AB
Commercial Show: Heifer Calf – Born 2021 – Group 1
1 TSC BOLD N BEAUTIFUL 18J Caelan Clark Caelan Clark Clyde, AB
2 SMRT/SSP Ms Joy 26J SMRT Livestock Sydney Edwards Hussar, AB
3 DMCC Demi 133J Dream Maker Cattle Co. Payton Gregoire Westlock, AB
4 Rustic Lily Rose 2J Vivian MacKenze Vivian MacKenzie Barrhead, AB
5 HAHA Domino 101J Bailey Cattle Co.Bailey Ca Hulaina Anderson Millet, AB
6 Jolene Chinook Ranch Josie Hughes Longview, AB
Commercial Show: Heifer Calf – Born 2021 – Group 2
1 MARTINS/GO FREYA 106J Martin Cattle Services Trinity Martin Stettler, AB
2 Reba Kemp Farms Ltd. Hannah Kemp Innisfail, AB
3 CARPS MISS JUDY 162J Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
4 CARPS JUNO 189J Carpathian Land & Livestock KURT YAREMKO St. Paul, AB
5 Queeny Golden Rose Emilie Skippen Sherwood Park, AB
Commercial Show: Champion & Reserve Champion Heifer Calf
1 TSC BOLD N BEAUTIFUL 18J Caelan Clark Caelan Clark Clyde, AB
2 SMRT/SSP Ms Joy 26J SMRT Livestock Sydney Edwards Hussar, AB
Commercial Show: Yearling Heifer – Born 2020 – Group 1
1 JCC HARLEY 48H ET Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
2 SMRT Ms Diva 30H SMRT Livestock Sydney Edwards Hussar, AB
3 DMCC Sparkle 6H Dream Maker Cattle Co. Payton Gregoire Westlock, AB
4 PW Hermione 17H PW Stock Farms Maddie Watkins Foothills, AB
Commercial Show: Champion & Reserve Champion Junior Female
1 JCC HARLEY 48H ET Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
2 SMRT Ms Diva 30H SMRT Livestock Sydney Edwards Hussar, AB
Commercial Show: Mature Cow – Born prior 2019 with her 2021 calf at foot
1 CHM LUNA 21F Martin Cattle Services Levi Martin Stettler, AB
2 JCC HARLEY 48H ET Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
Commercial Show: Champion & Reserve  Champion Commercial Division
1 CHM LUNA 21F Martin Cattle Services Levi Martin Stettler, AB
2 JCC HARLEY 48H ET Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
Open: Junior Heifer Calf – Born on or after March 1, 2021
1 Wilbar Susie 82J WILBAR CATTLE Kylie Willms Dundurn, SK
2 Crooked Creek Dewdrop 35j Crooked Creek Angus Ranch Liam R Richards Fort Saskatchewan, AB
3 Trafiak Significant 8J Trafiak Ranch Garrett Trafiak Rimbey, AB
4 Trafiak Miss Rosebud 6J Trafiak Ranch Wyatt Trafiak Rimbey, AB
Open: Champion & Reserve Champion Junior Heifer Calf
1 Wilbar Susie 82J WILBAR CATTLE Kylie Willms Dundurn, SK
2 Crooked Creek Dewdrop 35j Crooked Creek Angus Ranch Liam R Richards Fort Saskatchewan, AB
Open: Senior Heifer Calf – Born Jan 1 – Feb 28, 2021 – Group 1
1 Misa Prairie Cove 145J Kemp Farms Ltd. Seth Kemp Innisfail, AB
2 Red Kenray Rosette 50J Cinder Angus Tavianne Yoder Barrhead County, AB
3 Red Towaw Copper Lady 602J Towaw Cattle Company Reese Wildman Sangudo, AB
4 RED BLJ SUPERIOR 34J BMB Brewin Angus Teagin Kutanzi Redcliff, AB
5 Rustic Lily Miss Quality 1J Niels Van Loon Niels Van Loon Tiger Lily, AB
6 Trafiak Proven Queen 7J Trafiak Ranch Ross Trafiak Rimbey, AB
Open: Senior Heifer Calf – Born Jan 1 – Feb 28, 2021 – Group 2
1 Red BCC Brylor OTM Brandl Cattle Co. Wynton Brandl Jarvie, AB
2 Wilbar Emulota 20J WILBAR CATTLE Owen Willms Dundurn, SK
3 Red Wilbar SBV 6M Larkaba 809J WILBAR CATTLE Jesse Tufty Dundurn, SK
4 Red T-K Popeye 1J Airam Farms Maria Taschuk Two Hills, AB
5 RED AIRAM DIAMOND MIST 23J Airam Farms Maria Taschuk Two Hills, AB
6 CARPS BLKBIRD’S JASMINE 180J Carpathian Land & Livestock Ethan Yaremko St. Paul, AB
Open: Senior Heifer Calf – Born Jan 1 – Feb 28, 2021 – Group 3
1 Red Ter-Ron Lauryn 40J Ter-Ron Farms Keely Adams Forestburg, AB
2 Greenwood Lucy JJP 11J Rio Grande Angus Faith Collins Beaverlodge, AB
3 DMM Miss Essence 7J Chessor Farms Kallista Chessor Lacombe, AB
4 CARPS FAVORITE JELLYBEAN 160J Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
5 Avelyn MS Pride 772’21 AVELYN ANGUS Quinn Pederson Leduc County, AB
6 PW Jolene 2J PW Stock Farms Maddie Watkins Foothills, AB
7 NIER JOLENE 1J Nier Charolais Abigail Tilleman Crossfield, AB
Open: Champion & Reserve Champion Senior Heifer Calf
1 Red Ter-Ron Lauryn 40J Ter-Ron Farms Keely Adams Forestburg, AB
2 Greenwood Lucy JJP 11J Rio Grande Angus Faith Collins Beaverlodge, AB
Open: Junior Yearling Heifer – Born Mar 1 – Dec 31, 2020
1 GH SO Highlight Heidi ET 871H Hirsche and Nelson Hirsche Purebreds Jackie Schmidt Del Bonita, AB
2 SMRT Ms Queen B 17H SMRT Livestock Ryan Edwards Hussar, AB
3 Red Towawa Ucola Towaw Cattle Companyy Ryder N Wildman Sangudo, AB
4 MARTENS HEIDI 80H Martens Livestock Eric Martens Strasbourg, SK
5 Prospect Hill Hana Lomond 43H Prospect Hill Shorthorns Brayden Mills Ohaton, AB
Open: Champion & Reserve Champion Junior Female
1 SMRT Ms Queen B 17H SMRT Livestock Ryan Edwards Hussar, AB
2 GH SO Highlight Heidi ET 871H Hirsche and Nelson Hirsche Purebreds Jackie Schmidt Del Bonita, AB
Open: Senior Yearling Heifer – Born Jan 1 – Feb 28, 2020 – Group 1
1 BCC Indigo115H Brandl Cattle Co. Gwen & Byron Brandl Jarvie, AB
2 GH 7F Hilary 35H Hirsche and Nelson Hirsche Purebreds Karsten Grabler Del Bonita, AB
3 FRDL DOTTIE 32H Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
4 Towaw Primavera 406H Towaw Cattle Company Reese Wildman Sangudo, AB
Open: Senior Yearling Heifer – Born Jan 1 – Feb 28, 2020 – Group 2
1 Red Ter-Ron 6 Mile Misty 131H Ter-Ron Farms Kasey Adams Forestburg, AB
2 BCC Black Velvet Brandl Cattle Co. Wynton Brandl Jarvie, AB
3 Red Cinder Biebird 683H Cinder Angus Tavianne Yoder Barrhead County, AB
4 GH Eclipse Miss Zena 320H Hirsche and Nelson Hirsche Purebreds Maysa Nelson Del Bonita, AB
5 Red Cinder Biebird 583H Cinder Angus Brynne Yoder Barrhead County, AB
Open: Senior Yearling Heifer – Born Jan 1 – Feb 28, 2020 – Group 3
1 Mader Lady 24H Martin Cattle Services Trinity Martin Stettler, AB
2 ARDA Countess 1H ARDA FARMS Samantha Boake Acme, AB
3 RF MISS 085H Rocking M  Livestock Carter Wood Beaver county, AB
4 Pedersen Undiscovered 19H Niels Van Loon Niels Van Loon Tiger Lily, AB
5 Red Cinder Lisa 6H SCH Farms Emily Hodgetts Barrhead, AB
Open: Champion & Reserve Champion Senior Female
1 Red Ter-Ron 6 Mile Misty 131H Ter-Ron Farms Kasey Adams Forestburg, AB
2 Mader Lady 24H Martin Cattle Services Trinity Martin Stettler, AB
Open: Bull Calf – Born 2021
1 RED LS CATTLE PENDLETON 1J LS CATTLE Coy Landon Schelske Cluny, AB
2 GH Perfecto Alliance Et 70J Hirsche and Nelson Hirsche Purebreds Tyler Schmidt Del Bonita, AB
3 RCS JUST LOOKING 1J Red Creek Simmentals Kayle Harakal Warburg, AB
4 CARPS JESSE JAMES 841J Carpathian Land & Livestock Ethan Yaremko St. Paul, AB
5 Red BCC Karlos 6J Brandl Cattle Co. Landon Brandl Jarvie, AB
Open: Champion & Reserve Champion Bull Calf
1 RED LS CATTLE PENDLETON 1J LS CATTLE Coy Landon Schelske Cluny, AB
2 GH Perfecto Alliance Et 70J Hirsche and Nelson Hirsche Purebreds Tyler Schmidt Del Bonita, AB
Open: Two-Year-Old Cow – Born 2019, with her 2021 Calf at foot – Group 1
1 RED TER-RON DIAMOND MIST 13G Airam Farms Maria Taschuk Two Hills, AB
2 CARPS MISS GOSSIP 841G Carpathian Land & Livestock Ethan Yaremko St. Paul, AB
3 GFD CAUGHT YOU LOOKING 1G Red Creek Simmentals Kayle Harakal Warburg, AB
4 CHARWORTH MS KANDI 72G Nier Charolais Abigail Tilleman Crossfield, AB
Open: Champion & Reserve Champion Two-Year-Old Female
1 RED TER-RON DIAMOND MIST 13G Airam Farms Maria Taschuk Two Hills, AB
2 CARPS MISS GOSSIP 841G Carpathian Land & Livestock Ethan Yaremko St. Paul, AB
Open: Mature Cow – Born prior 2019, with her 2021 calf at foot
1 Red Cinder Freyja 29E Cinder Angus Brynne Yoder Barrhead County, AB
2 Red BCC Renee 44F Brandl Cattle Co. Wynton Brandl Jarvie, AB
Open: Champion & Reserve Champion Mature Female
1 Red Cinder Freyja 29E Cinder Angus Brynne Yoder Barrhead County, AB
2 Red BCC Renee 44F Brandl Cattle Co. Wynton Brandl Jarvie, AB
Supreme Junior Futurity Grand Champion & Reserve Grand Champion
1 Red Ter-Ron 6 Mile Misty 131H Ter-Ron Farms Kasey Adams Forestburg, AB
2 Mader Lady 24H Martin Cattle Services Trinity Martin Stettler, AB
Place Farm Name Contact City/Prov
Pee Wee Showmanship (Ages 5 – 8 years as of Nov 1, 2021)
1 Silver Smith Farms Ltd. Tulsa Smith Byemoor, AB
2 Trafiak Ranch Jack Pothof Rimbey, AB
Junior Showmanship ( Ages 9 – 14 years as of Nov 1, 2021) 
1 Cinder Angus Tavianne Yoder Barrhead County, AB
2 ARDA FARMS Samantha Boake Acme, AB
Senior Showmanship (Ages 15 – 21 years as of Nov 1, 2021 
1 Brandl Cattle Co. Wynton Brandl Jarvie, AB
2 Rocking M  Livestock Carter Wood Beaver County, AB