Place Animal Name Farm Name Contact City/Prov
Heifer Calf – Born 2019 – Group 1
1 Boss Lake Katniss 9168G Boss Lake Genetics Faith Collins Parkland County, AB
2 Ms Country Thunder Diamond Nine Cattle Co Jakob Meinczinger Alsike, AB
3 Glori MT Bar Ranch Tell Calvert Drayton Valley, AB
Heifer Calf – Born 2019 – Group 2
1 Gretchen Rawlings Elsie Rawlings Ardrossan, AB
2 DOUBLE BAR D GUINEAN FRANC Carpathian Land & Livestock Kyle Yaremko St. Paul, AB
Champion & Reserve Champion Heifer Calf
1 Boss Lake Katniss 9168G Boss Lake Genetics Faith Collins Parkland County, AB
2 Gretchen Rawlings Elsie Rawlings Ardrossan, AB
Yearling Heifer – Born 2018 – Group 1
1 CHM Luna 21F Martin cattle services Levi Martin Stettler, AB
2 Florence Rawlings Gage Rawlings Ardrossan, AB
3 Fresca MT Bar Ranch Tell Calvert Drayton Valley, AB
Yearling Heifer – Born 2018 – Group 2
1 RF DIXIE ERICA 858F Rancier Farms Kade Rancier Killam, AB
2 SMRT Ms Molly 40F SMRT Livestock Sydney Edwards Carbon, AB
3 KKC Saskatoon Chessor Farms Kallista Chessor Lacombe, AB
Champion & Reserve Champion Junior Female
1 CHM Luna 21F Martin cattle services Levi Martin Stettler, AB
2 RF DIXIE ERICA 858F Rancier Farms Kade Rancier Killam, AB
Two-Year-Old Heifer – Born 2017 with her 2019 calf at foot
1 SMRT Ms Annie 5E SMRT Livestock Travis Edwards Carbon, AB
2 DMDM Sugar Plum 729E Dream Maker Cattle Co Hanna Gregoire Westlock, AB
3 WR FIRECRACKER WARRIOR RANCH Kay-Lee Nygren- Beaver County, AB
Grand Champion & Reserve Grand Champion
1 SMRT Ms Annie 5E SMRT Livestock Travis Edwards Carbon, AB
2 CHM Luna 21F Martin cattle services Levi Martin Stettler, AB
Junior Heifer Calf – Born on or after March 1, 2019
1 Red Cinder Heather 201G Cinder Angus Tavianne Yoder County of Barrhead, AB
2 BRWW ESMERALDA 903G Winsnes Farms Inc William Winsnes Ryley, AB
3 DDF Flash Of Elegance 101G Double D Cattle Dylan Fuller Lacombe, AB
Junior Heifer Calf – Born on or after March 1, 2019 – Group 2
1 SMRT Ms Lady Glitz 19G SMRT Livestock Ryan Edwards Carbon, AB
2 RBM RJ MONTELLA G88 Rosedale Farms Tyler Young Sturgeon County, AB
3 Red Cinder Freyja 29G Cinder Angus Brynne Yoder County of Barrhead, AB
Champion & Reserve Champion Junior Heifer Calf
1 Red Cinder Heather 201G Cinder Angus Tavianne Yoder County of Barrhead, AB
2 SMRT Ms Lady Glitz 19G SMRT Livestock Ryan Edwards Carbon, AB
Senior Heifer Calf – Born Jan 1 – Feb 28, 2019- Group 1
1 Miss Rusylvia 71G Carpathian Land & Livestock Emily Yaremko St. Paul, AB
2 Pedersen Blackcap 73G Pedersen Livestock Quinn Pedersen Edgerton, AB
Senior Heifer Calf – Born Jan 1 – Feb 28, 2019 – Group 2
1 GH Ruger Alisa 66G Nelson Hirsche Purebreds Ryder Nelson Del Bonita, AB
2 RUSS MISS GOODY TWO-SHOES 28G Gallelli Charolais Abigail Tilleman Crossfield, AB
3 North Hill JLO 48G North Hill Simmentals Tia Schram Bruderheim, AB
Senior Heifer Calf – Born Jan 1 – Feb 28, 2019 – Group 3
1 RF Scream 974G Rancier Farms Kade Rancier Killam, AB
2 H Rock Gypsy Delight ET 23G Nelson Hirsche Purebreds Sadie Nelson Del Bonita, AB
3 RED TER-RON ZARIA 14G Ter-Ron Farms Kasey Adams Forestburg, AB
Senior Heifer Calf – Born Jan 1 – Feb 28, 2019 – Group 4
1 Red Ter-Ron Diamond Mist 13G Airam Farms Maria Taschuk Two Hills, AB
1 DDF Blazing Gem 93G Double D Cattle Dylan Fuller Lacombe, AB
3 Pandora Chessall Cattle Company Ashtyn Chessall Seba Beach, AB
Champion & Reserve Champion senior Heifer Calf
1 RF Scream 974G Rancier Farms Kade Rancier Killam, AB
2 GH Ruger Alisa 66G Nelson Hirsche Purebreds Ryder Nelson Del Bonita, AB
Junior Yearling Heifer – Born Mar 1 – Dec 31, 2018
1 Red Cinder Teasin’ Ya 601F Cinder Angus Tavianne Yoder County of Barrhead, AB
2 BCC Black Velvet 134F Brandl Cattle Co. Landon Brandl Jarvie, AB
3 FAMILY TIES RACHEL 703F FAMILY TIES ANGUS DARBY MEYER Marwayne, AB
Champion & Reserve Champion Junior Female
1 Red Cinder Teasin’ Ya 601F Cinder Angus Tavianne Yoder County of Barrhead, AB
2 BCC Black Velvet 134F Brandl Cattle Co. Landon Brandl Jarvie, AB
Senior Yearling Heifer – Born Jan 1 – Feb 28, 2018 – Group 1
1 Red Towaw Sybil 407F Towaw Cattle Company Reese Wildman Sangudo, AB
2 GH MVP Fair Desi ET 515F Nelson Hirsche Purebreds Sadie Nelson Del Bonita, AB
3 Red Six Mile Hamilee 128F Six Mile Red Angus Eric Smith Fir Mountain, SK
Senior Yearling Heifer – Born Jan 1 – Feb 28, 2018 – Group 2
1 BCC Miss Burgess 78F Brandl Cattle Co. Kailey Brandl Jarvie, AB
2 RIVERFRONT ROSEBUD 811F Ter-Ron Farms Keely Adams Forestburg, AB
3 Rafter 4T Believer Silvertop Simmentals Jenna Olson Rimbey, AB
Senior Yearling Heifer – Born Jan 1 – Feb 28, 2018 – Group 3
1 Red BCC Renee 44F Brandl Cattle Co. Wynton Brandl Jarvie, AB
2 GH Rugers Gem 121F Nelson Hirsche Purebreds Ryder Nelson Del Bonita, AB
3 BOB’S I’M A LOOKER 14F Rosedale Farms Tyler Young Sturgeon County, AB
Champion & Reserve Champion Senior Champion Female
1 Red Towaw Sybil 407F Towaw Cattle Company Reese Wildman Sangudo, AB
2 BCC Miss Burgess 78F Brandl Cattle Co. Kailey Brandl Jarvie, AB
Bull Calf – Born 2019
1 MT Bar Loaded Gangster MT Bar Ranch Jayden Calvert Drayton Valley, AB
2 CHESS Balboa Chessall Cattle Company Ashtyn Chessall Seba Beach, AB
3 Wolf Lake Gandalf 67G Wolf Lake Speckle Park Lillianna Brundige Bonnyville, AB
Champion & Reserve Champion Bull Calf
1 MT Bar Loaded Gangster MT Bar Ranch Jayden Calvert Drayton Valley, AB
2 CHESS Balboa Chessall Cattle Company Ashtyn Chessall Seba Beach, AB
Two-Year-Old Cow – Born 2017, with her 2019 Calf at foot – Group 2
1 Red Six Mile Misty 809E Six Mile Red Angus Eric Smith Fir Mountain, SK
2 STON Paradee 10E Stone Gate Farm – Youth Avary Hickman Sundre, AB
3 YR Hot Tamale 731E JR Cattle JR Good Falun, AB
Champion & Reserve Champion Two-Year-Old Female
1 Red Six Mile Misty 809E Six Mile Red Angus Eric Smith Fir Mountain, SK
2 STON Paradee 10E Stone Gate Farm – Youth Avary Hickman Sundre, AB
Mature Cow – Born prior 2017, with her 2019 calf at foot
1 Early Sunset Lady 34D Bar 17 Little Valley Livestock Wyatt Bradford Eckville, AB
2 LEAH BLACK ESCAPE 6C Tierra Sol Cattle Company Kayla Jones Olds, AB
3 DWAJO Lynn 68B LJ Red Angus Lisa Van Loon Tiger Lily, AB
Champion & Reserve Champion Mature Female
1 Early Sunset Lady 34D Bar 17 Little Valley Livestock Wyatt Bradford Eckville, AB
2 LEAH BLACK ESCAPE 6C Tierra Sol Cattle Company Kayla Jones Olds, AB
Supreme Junior Futurity Grand Champion & Reserve Grand Champion
1 Red Six Mile Misty 809E Six Mile Red Angus Eric Smith Fir Mountain, SK
2 RF Scream 974G Rancier Farms Kade Rancier Killam, AB